Rychločláneček o nabíjení vašeho miláčka. Co dělat, co nedělat, co je pravda a co ne. Text in progress, hotovo 25%. Komentáře a otázky uvítám, z hlavy mě nenapadne hned všechno, a rád domněnky potvrdím či vyvrátím. Na LSA postli článek jak správně nabíjet mobil. Článek se jen hemží nepřesnostmi a polopravdami, takže si to pojďme shrnout znovu a lépe. TL;DR: Elektronika je dnes chytrá a nastavená velmi blbuvzdorně, pro uživatele je dnes nejlepší nabíjení neřešit vůbec. Tedy lepší neřešit vůbec, než podle polopravd, které najdete opakovaně na (bulvárních) technických internetových denících.

 

Co je potřeba rozlišovat

Všude se mluví o procentech nabití, kolik je správně a kolik ne. Ale o jakých procentech je řeč? O procentech maximální kapacity, nebo o uživatelské hodnotě míry nabití, která je zobrazena na displeji zařízení? Ano hádáte správně, články obě hodnoty míchají dohromady (úplně náhodně), nebo je raději nerozlišují vůbec. Neznalý si toho stejně nevšimne… Ve středním pásnu je to celkem jedno, v mezích (0% a 100%) je ale nutné tyto hodnoty rozlišovat.

Začal bych spíš z opačné strany. Aku je elektronikou nabíjí na nějaké cílové napětí. 

Při dosažení indikátoru na 100% se přepne nabíjení do režimu trickle charge (udržovací napětí). Nejmodernější elektronika s aku dále pracuje. Například elektronika Macbooku rozpoznává, zda je dlouho baterie v maximálním stavu nabití. Pokud detekuje, že je Macbook trvale připojený k napájení, sníží elektronika cílové napětí akumulátoru. Kapacita, na kterou je nabit, časem o něco klesne (např. na 95%), přitom uživateli je na popředí stále na indikátoru zobrazováno 100%.

 

Co nemá význam dělat vzhledem k ceně aku:

 1. „odpojovat od nabíječky po dokončení nabíjení“
  zbytečné, nepomůže to ničemu. Po nabití přejde elektronika na trickle charge (udržovací proud), který je nastaven výrobcem na vhodnou hodnotu. Je pravda, že li-ion z hlediska dlouhodobého skladování není ideální mít nabitou do plna, mobil ale není k skladování, ale k používání. Navíc ten když odpojíte z nabíječky, tak si pro změnu vypotřebováváte dostupné cykly z celkové životnosti aku. Tomu říkám úspora :-) Navíc i macbook trvale připojený k nabíječce sice ukazuje trvale 100%, i když tomu tak z pohledu aku není. Na pozadí probíhají malé cykly, nebo jinými slovy při dlouhém připojení na AC elektronika snižuje cílové napětí aku.
 2. „nedobíjet na 100% indikátoru nabití“
  má význam, ale kdo na to má čas?
 3. doporučení nepoužívat obal, kvůli přehřívání.
  Podle mě je doporučení celkem přehnané, možná pochází někde z teplých zemí, kde dává možná větší smysl. Cílem je udržovat aku ideálně trvale v teplotách pod 20°C. Cokoliv nad to na životnosti nepřidává. Za mě stačí prostě nenechávat telefon na přímém slunci nebo v přehřátém autě, dlouhodobé používání moc neovlivníme.

 

Co je zavádějící výrok

 1. „nabíjet jen pár minut“
  zakládá se na pravdě, ale je to nepřesné a tedy zavádějící. Nabíjet krátce platí jen pro určité rozmezí hodnot, nejlépe asi v oblasti 40-60% plné kapacity. Udržovat mobil v 0-10% range, nebo 90-100% range bude mít opačný účinek.
 2. „nedobíjet na 100% kapacity baterie“
  v tomto případě autor článku nerozlišuje mezi 100 % kapacity aku a 100 % na uživatelském indikátoru nabití. Chytrá elektronika nedobíjí aku na 100 % kapacity, to, co vidíte na displeji je uživatelská hodnota. Cílové napětí aku je obvykle vyladěné jako kompromis mezi dostupnou kapacitou a životností. Kdo by chtěl vyšší životnost, nabíjel by na menší cílové napětí aku. Nabíjet jen do 60% sice pomůže, ale vzhledem k cenám aku se tímto nevyplatí vůbec zabývat.

 

Co je nesmysl

 1. „10W a 12W nabíječky dodávané k iPadu s telefonem nepoužívat! Může vám to iPhone přetížit příliš velkým proudem.“
  Zaprvé to co strkáte do zásuvky není nabíječka, ale spínaný zdroj 5V. Udávaná wattáž je maximálním výkonem, který je schopný zdroj dodat. Nabíjecí obvody jsou vždy přmo v zařízení a ty si proces nabíjení řídí samy. Nikdy nedojde k „přetížení“, spíš je častý opačný případ, napájení je nedostatečné (slabá nabíječka, nebo vysoký pokles napětí na přívodním kabelu a konektorech).

 

Co životnost aku zvyšuje

 1. nedobíjet na 100% kapacity
  autor nerozlišuje mezi 100 % kapacity aku a 100 % na indikátoru nabíjení. Chytrá elektronika nedobíjí aku na 100 % kapacity, to co vidíte na displeji je uživatelská hodnota. Nicméně cílové napětí aku je kompromis mezi dostupnou kapacitou a životností. Nabíjet jen do 60% sice pomůže, ale vzhledem k cenám aku se tímto nevyplatí vůbec zabývat.
 2. operovat v prostředním pásmu
  např. začínáte dobíjet při poklesu na 40%, a nabíjení ukončujete při dobití na 60%. Přibližně v tomto pásmu má aku nejvyšší živostnost. Stejně jako v bodě 1, praxi se tímto nezabývám a nabíjím kdy chci.

 

Co životnost aku snižuje

 1. teploty nad 20°
 2. skladování v úplně vybitém či nabitém stavu. Neplést s uživatelským indikátorem nabití, který obvykle operuje v užším pásmu, takže to co vidíte na displeji nejsou tak kritické hodnoty. V praxi může dojít především k úplnému vybití aku. Toho dosáhnete nejrychleji běžným vybitím přístroje (dokud se nevypne) a následným dlouhodobým skladováním bez připojeného napájení. V tom případě může dojít k úplnému vybití aku pod bezpečné napětí a trvalá ztráta kapacity.

 

Co víceméně nevadí:

 1. nechávat mobil v nabíječce po nabití. Již (snad) vysvětleno výše.
 2. doplnit další

 

Co doporučuju já:

 1. nabíjet telefon menšími proudy. U iPhonu to znamená použít 5 Wattovou nabíječku, nebo ještě lépe standardní USB port (500mA). Hodí se především na noční nabíjení, kde dvojnásobná doba nabíjení ničemu nevadí. Kromě zdravějšího elektrolytu nedochází k takovému zahřívání během procesu nabíjení, jako při rychlonabíjení.
 2. vyhnout se dlouhodobým zvýšeným teplotám. Cokoliv nad 20° je sice už zvýšená teplota, ale zas tak hrotit to není třeba. A se zahříváním aku od procesoru při navigování či hraní her stejně moc dělat nejde. V praxi se ale vyhýbejte vystavování na slunci, pokládání na topení či jiné teplé předměty, nabíjení v malých uzavřených nevětraných prostorech. Za některé kombinace, jako nabíjení, navigování v autě za oknem a na slunci vám aku zcela jistě nepoděkuje. Dokonce je to někdy až výbušná kombinace, jak jde najít na pár videích.

 

Dělal jsem vše správně a stejně mě aku odešlo!

Je dobré mít na paměti, že Li-ion aku stárne nehledě na jeho (ne)používání a správnost případného skladování (např. 40%, 15°C).