Toto je funkční mnohokrát ověřený návod na zprovoznění L2TP/IPSec VPN pro připojení z Windows, Linuxu, macOS, iOSu a Androidu na vašem Mikrotiku. Přistupujete pak k zařízením v lokální síti pod lokální IP a brouzdáte po internetu pod vnější IP adresou Mikrotiku, to vše přes šifrované spojení mezi vaším zařízením a mikrotikem. Popřípadě si jen vytvoříte přídatné spojení na vzdálený Mikrotik, například pro účely jeho vzdálené správy či přístupu k lokálním IP adresám, a vnější IP adresu (pro brouzdání a stahování) si necháte původní. Tento návod je orientován jak na GUI, tak na konzoli. Jsou to původně moje zápisky, takže text není úplně uhlazený, ale na funkci to nemá vliv.

Krok 0: Winbox –> Interfaces –> Interface List (–> Lists)

Toto je dodatečně přidaný krok, interface listy jsou v RouterOS dostupné od roku 2017, od té doby jsou už všechny Mikrotiky aktualizované, takže lze funkci považovat jako běžně dostupnou. Kdo konfiguroval svůj Mikrotik již před nějakou tou dobou (2018) a poté jen aktualizoval RouterOS, může mít ještě starší typ konfigurace, kde se Interface listy nepoužívaly. Stejně tak ti, co konfigurují RouterOS od píky.

S touto funkcí se dá v nastaveních napříč celým systémem odkazovat na skupinu interfaců (interface list), nejen na jeden konkrétní interface, jak to bylo dříve. Protože my máme v každém interface listu jedinou položku (bridge1 v LAN, a ether1 ve WAN), dalo by se v našem případě bez interface listů i obejít – odkazovat se v nastaveních na interfacy bridge a ether1 přímo. Protože funkce Quick Set začala někdy od roku 2018 generovat nastavení používající Interface listy (hlavně firewall pravidla), dává smysl se toho držet a také je využívat.

Zkontrolujeme tedy, zda máme v systému nastavené interface listy a zda do nich máme přiřazené interfacy. Potřebujeme dva interface listy: LAN a WAN. V LAN interface listu musí být přidány interfacy vnitřní sítě. To typicky znamená přidat bridge (název většinou bridge, nebo bridge1). Ve WAN interface listu musí být přidány interfacy sítě vnější, což bývá typicky první ethernetový port (název většinou ether1, nebo ether1-gateway).

Návod s nastavenými Interface listy spíš počítá, některé kroky v návodu ale ještě nejsou v tomto směru zaktualizované a odkazují se na interfacy přímo. To na funkci nemá vl