Multimediální centrum XBMC, to vyvíjí jedna skupina našenců. Druhá skupina nadšenců pak bere vždy aktuální XBMC a „balí“ ho do minimálního operačního systému, který stvořili jen pro něj. Výsledkem je samostatně fungující celek, OpenELEC.
Nechci zde popisovat, co vše OpenELEC je a co umí. Pokud to mám shrnout velmi krátce, tak si představte počítač, který zapnete, za 20 vteřin naběhne obrazovka XBMC a to je vše. XBMC nejde „zavřít“, jen PC vypnout (uspat). Chová se jako jednoúčelové zařízení a je díky tomu docela blbuvzdorné. Klávesnici ani myš k takovému PC připojenou nemáte. Pokud už něco potřebujete dělat na systémové úrovni (něco na příkazovém řádku), tak to probíhá pouze vzdáleně, tedy např. z notebooku přes SSH.
…spíš se zde chci zaměřit na zádrhely, se kterými jsem se při používání setkal. Postupně to zde budu rozšiřovat podle vašich ohlasů.
Zvuk do dvou zařízení současně
U TV/HTPC používám kromě běžného repra také bezdrátová sluchátka. Bohužel můj AV receiver nemá Line-out výstup, pouze přední sluchátkový konektor. Mohlo by se zdát, že ten by použít šel, ale on při připojení sluchátek automaticky vypne reproduktory. Odpojovat/připojovat trčící drát zepředu je nesmysl. Příplatek 6000,- za vyšší model mě jaksi nezaujal, takže jsem sluchátka musel zapojit přímo do PC. To funguje samozřejmě v pořádku, ale zase přepínat pořád mezi výstupem do receiveru (HDMI) a výstupem do vysílače (Analog)? To vás hned přejde. Nejlépe aby se nemuselo přepínat vůbec…
Podobná situace nastane, když žádný AV receiver nemáte a nepoužíváte. Nevadí, prostě se sluchátka zapojí do PC.
Ovšem tady nastane problém (a na Windows ještě větší). V XBMC normálně nenastavíte více zařízení jako výstupní. OpenELEC je však založený na linuxu, takže se to dá vykutit.
- pomocí SSH otevřete
/storage/.config/
- vytvořte zde soubor asound.conf s následujícím obsahem
- v XBMC vejděte do
# asound.conf for MSI E350IA-E45 / AMD Brazos pcm.!default { type plug slave { pcm oboje } } pcm.oboje { type route slave { pcm multi channels 4 } ttable.0.0 1.0 ttable.1.1 1.0 ttable.0.2 1.0 ttable.1.3 1.0 } pcm.multi { type multi slaves.a { pcm tv channels 2 } slaves.b { pcm receiver channels 2 } bindings.0.slave a bindings.0.channel 0 bindings.1.slave a bindings.1.channel 1 bindings.2.slave b bindings.2.channel 0 bindings.3.slave b bindings.3.channel 1 } pcm.receiver { type hw card 0 device 3 channels 2 } pcm.tv { type hw card 1 device 0 channels 2 }
Uvedený soubor asound.conf je funkční na testované desce MSI E350IA-E45. Pro jiné desky (třeba s IONem) to bude podobné, stačí upravit hodnoty card a device podle výpisu příkazu aplay -l
Když už jsme to nakousli, jaká je situace na Windows? Windows Vista, Windows 7 používají nové zvukové rozhraní, a tam prostě možnost výstupu do více zvukovek neimplementovali. Nadává na to spousta lidí, ale moc se s tím dělat nedá. Zvlášť když v takových XP to šlo bez problému…
Dualboot
OpenELEC kvůli celkovému zjednodušení oficiálně nepodporuje více operačních systémů na jednom disku/paměťovce. Technicky to však není problém. Pro hrátky ale doporučuju spíš používat USB flash disk/paměťovku nastavenou tak, že při vložení PC nabootuje z ní, a při vyjmutí pak z interního disku s Windows či jiným OS. Dá vám to navíc větší míru flexibility (jednodušší záloha apod). Zkoušel jsem OpenELEC i na SSD a nějaký rozdíl oproti středně rychlé paměťovce tam není.
http://forum.xbmc.org/showthread.php?t=114846
http://openelec.tv/forum/13-general-discussion/…
Dual Boot
Zprovoznění TV sekce
Televizní funkcionalita zatím není v hlavní vývojové větvi, proto je nutným předpokladem stahovat PVR větev. XBMC přímo od hlavního vývojáře Opdenkamp je zde, OpenELEC pak zde nebo zde.
Čeština v TV sekci
XBMC je sice kompletně v češtině, ale TV sekce je teprv ve vývoji takže stále v angličtině. Naneštěstí anglická sekce uprostřed českého rozhraní je jak pěst na oko, takže jsem se v lednu odhodlal, že to celé přeložím. UPDATE: Již netřeba stahovat odsud, můj překlad byl právě sloučen s oficiální PVR větví! 8-)
TVHeadend: zprovoznění EPG
TVHeadend mi v základu přijímá EPG jen od některých pozemních stanic. Zda to je problém TVHeadend, nebo ty stanice prostě žádné údaje nevysílají, jsem už neřešil. Informaci o vysílaných programech totiž lze dodat i alternativní cestou – přes internet – průběžným stahováním XMLTV souboru (klasické XML s předem danou strukturou, kterému backend rozumí).
- v XBMC otevřete nastavení backendu: nastavení – doplňky – htstvheadend – konfigurace
- XMLTV nastavte web, a jako zdroj
televize.sh.cvut.cz/xmltv/all.xml
- ujistěte se, že ve webadminovi TVHeadendu je v záložce Configuration – XMLTV tato funkce povolena
TVHeadend: příjem satelitních programů
Satelitní programy, ať už placené nebo neplacené, jsou obvykle šifrované. Např. ty české jsou sice neplacené, ale také šifrované, protože práva na vysílání mají pouze pro ČR – nelze je zpřístupnit komukoliv po celém kontinentu. Řeší se to tedy zašifrováním všech programů a prodejem karet nutných k rozšifrování pouze obyvatelům ČR.
Obecně Linux přehrávače a backendy (tzn. včetně TVHeadend) se o dešifrování nestarají a ani ho vůbec neumí. Očekává se, že o dešifrování se stará speciální program, který zároveň vytvoří virtuální televizní adaptér s již dešifrovanými kanály. V programech se pak stačí odkazovat na tento virtuální adaptér.
Více informací je případně na tvpc.cz a rootu.
U pozemního vysílání se řeší dešifrování stejně, v ČR se ale zatím žádný placený ani šifrovaný kanál nevysílá.
Ostatní
Některé příkazy, které se mi hodily. Význam je zřejmě jasný, případě dohledatelný. Částečně jsem si to sem napsal i pro sebe, abych je nemusel opakovaně hledat v budoucnu.
ssh -X -l root 192.168.1.101 -o UserKnownHostsFile=/dev/null -o StrictHostKeyChecking=no
killall -SEGV xbmc.bin
rm -rf ./*
cp -r ~/ThisFolder/* ~/ThatFolder/
sudo mount -t cifs //192.168.1.101/Filmoteka /mnt/server -o username=xxx,password=yyy
Predvcirem jsem poprve nainstaloval XBMC, vcera sparoval s Android mobilem, zaujal mne nadpis, tak se jen poptam, je mozne vysilat 2 ruzne zvukove stopy do dvou ruznych zarizeni? Typicky, chci sledovat film v originale (na sluchatka) a pritelka v dabingu na bedny. Je to mozne?
Prehravani z PC (Win7), DVD media nebo mkv filmy.
Diky za reakce.
PS.
Podobny dotaz, mam PC s dvema mnitory, na jednom film s original titulky, na druhem s ceskymi titulky (ale to uz je asi z galerie snu…)
Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem ohledně programu Openelec. V současné době používám verzi 1.95.7 Generic a při připojení LCD TV a projektoru současně dochází k problémům se zobrazením. Lze v programu Openelec nějak šikovně nastavit rozlišení pro televizi a pro projektor zvlášť, tak aby mohla být obě zařízení připojena současně? Obdobný problém mám se zvukem. Zvuk do televize je přenášený přes HDMI a druhý výstup je zapojen přes optický kabel do domácího kina. Četl jsem Váš článek jak upravit zvuk do dvou zařízení současně, ale vzhledem k tomu, že mi programování nic neříká, tak se do toho raději nepouštím. Nevíte jestli v obou případech neexistuje nějaký scraper, který by řešil uvedené problémy. Zatím stále přehazuji nastavení obrazu a zvuku mezi TV a projektorem a domácím kinem, což je docela prekérní. Sestavu mám: Asus P8H67-I PRO, Intel Celeron G530, 4GB paměti, HDD 2TB a zařízení ovládám přes Fractal Shape. Předem děkuji za reakci.
Po delší době se opět ozývám s pár drobnými dotazy na zkušenosti s OpenELEC:
Oproti poslednímu stavu jsem předělal Windows instalaci na OpenELEC. V síti jsem si pustil na NAS dnsmasq DHCP server s nastaveným PXE bootem. Z HTPC jsem odstranil disk a startuju to po síti.
1) Poslední dobou nevím,zda jsem neudělal chybu v nějakém nastavení, ale nestartuje se mi OpenELEC jako overscan. Startuje se neustále s rámečkem a musím ručně na televizi obraz zvětšit. Zkoušel jsem kontrolovat v configu, ale overscan je povolen. Zkoušel jsem oficiální build, nightly, Frodo nightly, ale pořád stejné. Přitom mám pocit, že to předtím problém nedělalo.
Mám v HTPC AMD E450 s integrovanou grafikou
2) Neznáte náhodou nějaký addon pro přehrávání hudby v OpenELECu? Vím, že to jde normálně z knihovny, ale podpora playlistu je mírně řečeno špatná. Neumí Random, neexistují SmartListy.
Na televizi by mě to ani nevadilo, ale synovi jsem pořídil Raspberry PI. Má ho zapnuté na skříni bez monitoru, jen na bedničky a je na něm OpenELEC pro RPi. Používá ho jako přehrávač hudby z centrální knihovny na NAS. Ovládá to Android telefonem, ale jakékoliv složité prolézání a změny jsou nevhodné (má 7 roků). Rád bych, aby mohl kliknout na hotový playlist a hrály mu písničky náhodně, nikoliv ve stejném pořadí nebo je musel složitě volit z celé knihovny.
3) u některých filmů se mi stává, že je na televizi obraz kostičkovaný – má artefakty v obraze. Na PC to nedělá, tak mám pocit že je to záležitost AMD. Máte někdo takovou zkušenost? hledal jsem na forech a teoreticky byl problém v nějakém oficiálním buildu odstraněn, ale mě to dělá pořád.
Homi: nejde… bylo by ale zajímavé se zeptat na ofiko fóru, jestli je vůbec (teoreticky) s AudioEngine něco takového možné.
Khostri:
1) však overscan == rámeček kolem obrazu.
Frodo nightly jste použil jaké? Oficiální ještě nejsou. Mě fungují tyhle: http://81.167.150.74/openelec/patch-tests/
2) na hudbu mám léta iTunes+Remote app na několik iDevices+několik AirPlay devices 8-) ale ve verzi 12 (Frodo) byla podpora playlistů během prázdnin úplně přepracována, jen nevím co z toho aplikuje i na hudbu. Vlastně používáte RPi, tak už v12 máte, a hlavně, ve vašem případě spíš záleží na možnostech toho androidího remote, xbmc shuffle umí 10 let. O add-onu pochybuju. Nejdřív bych vyzkoušel, jak funguje a o umí samotné XBMC (připojené k monitoru), až pak se dá rozpoznat co je problém XBMC a co remotu.
Díky za odpověď. Právě že Overscan by měl udělat přesně to roztažení obrazu do krajů, ale funguje to jakoby nastaven nebyl. Na forech jsem četl, že to byl nějaký AMD problém. Takže zkusím tyto buildy.
Stránku s buildama jsem používal jinou, tak zkusím tuto – díky.
A díky za nasměrování na remote – tak nějak jsem hledal problém v XBMC, ale je možné, že je to záležitost remote – zkusím najít jiný a uvidím.
Chtěl jsem říci, že
overscan = true by mělo obraz roztáhnout a false ho nechat původní.
Problém je je jakoby oříznutý už signál jsoucí z HTPC do televize. Tzn ani nastavení overscanu v menu nepomůže, protože jsou vidět černé okraje a nastavovaný obraz „mizí“ už například 5 cm od kraje rámečku televize.
Jak jsem psal, aktuální řešení je, že pokaždé musím ručně na televizi navolit Cinezoom, tím roztáhnu obraz.
Vím, že mi to udělalo napoprvé při první Windows instalaci, ale dalo se to nastavením grafické karty odstranit. Což se v nějakém update OpenELECu zase pokazilo.
Budu hledat a zkoušet – ptal jsem se proto, jestli už jste neřešil a nemáte vyzkoušený build :)
Takže odpovím si sám – nalezl jsem prozatímní řešení.
V configu grafického ovladače se udělají tyto změny (fglrx.conf):
Před:
KMD_EnableSLSOverlapSupport=V0
[AMDPCSROOT/SYSTEM/DDX]
Po změně
KMD_EnableSLSOverlapSupport=V0
PP_ULPSDelayIntervalInMilliSeconds=V30000
DigitalHDTVDefaultUnderscan=V0
[AMDPCSROOT/SYSTEM/DDX]
Pustil jsem se do OpenELEC pro AMD Fusion a narazil jsem na par problemu, ktery se mi nepovedlo vyresit pomoci wiki ani googlu. Doufam, ze uz to nekdo resil a vyresil.
Zakladni desku mam ASUS E45M1 a snazim se rozchodit CEC Adapter.
Jadro problemu je v tom, ze kdyz nabootuje xbmc a pomoci CEC adapteru zapne TV, tak system behem bootovani nevidel pripojenou TV a tim padem xbmc nastavi svoje spatny rozliseni. Reseni problemu je takovy, ze se vnuti systemu konkretni rozliseni pomoci xorg.conf, ktery se nahraje do „storage/.config/“. Obsah souboru xorg.conf je popsan zde, ale u me bez efektu.
Forum kde se problem resi – fix HDMI resolution, se tyka hlavne nvidie, ne ati (Radeon HD 6320).
Doufam, ze se tu najde nekdo se stejnym problemem a schopnosti vyznat se v linuxu.
Pro dobrovolniky bych tu mel jednoduchy test:
1) vypnout HTPC (ne jen uspat)
2) vypnout TV
3) nabootovat HTPC
4) pockat na 100% spusteni XBMC
5) zapnout TV
napsat sem:
1) jaky rozliseni nastavilo XBMC
2) jaky bylo ocekavany rozliseni v XBMC
3) v jakym systemu se testovalo (OpenELEC, Win, Linux)
4) znacka TV
5) typ HTPC
Diky, pomohlo by mi to s resenim predchoziho slozityho dotazu.
Ahoj, HTPC jsem postavil několik a nebyl problém s žádnou TV ani monitorem, vždy se nastavilo nativní rozlišení. Jen Raspberry Pi mi začlo blbnout v nejnovějších buildech, kdy při 1080i/p je obraz jaksi posunut o 60% dolů, 5% doprava a divně roztáhnut, přitom 720p výstup jede normálně. Nastavení v config souborech nemělo vliv; TV vlastně také hlásí klasický 1080i/p vstup, takže problém bude v XBMC nebo ovladači. (Problém jsem měl před měsícem, a neměl chuť to řešit, snad se to vyřeší v nových buildech samo.)
Být tebou také vyzkouším jiné verze OpenELEC, třeba starou verzi s Dharmou nebo Edenem, jestli bude problém stejný.
Diky za info, Dharmu jsem jako jedinou netestoval, jinak uplne vsechny kombinace i ve win a porad stejnej problem.
Zjistil jsem, ze kdyz uplne vypojim hdmi kabel a nabootuju do OpenELEC, tak xbmc si nastavi spatny rozliseni (1600×1200-Eden nebo 1400×1050-Frodo). Takze se musi bootovat se zapojenou, ale klidne vypnutou TV. Ovsem moje TV je tak specialni, ze kdyz je zapojena do HTPC, ale vypnuta, tak ji system nevidi a nastavi spatny rozliseni. Jak ted zjistuju, tak jiny TV+HTPC s tim nemaji problem.
Mam LG 50PM680S a nevim, jestli je to vlastnost toho modelu a tim padem nepouzitelny pro pripojeni k HTPC nebo je to vec k reklamaci? Tusim, ze ji budu muset prodat. Pokud nekdo nema jiny zkusenosti.
S touhle TV testuju HDMI-CEC a tim padem se TV zapina automaticky vzdy az po bootu a startu XBMC. To znamena, ze vzdycky se spatnym rozlisenim v XBMC. Jako bonus na zaver je tam neuplna implementace HDMI-CEC prikazu a LG se neumi pres CEC vypnout. Takze pro muj setup celkem katastrofa. Jinak pro beznyho uzivatele paradni levna TV.
No minimálně u PC monitorů je to tak vždycky, dokud jsou ve standby, tak je systém vidí a nastaví korektní kombinaci monitorů a jejich rozlišení. U TV by to mělo být taky, ale ty jejich implementace jsou někdy dost divné. Třeba moje LG z roku 2006 se neumí ani uspat, když se vypne obraz (vypne pc).
Já mám raspberry i ten USB CEC adaptér, ale dodnes jsem CEC neviděl fungovat, LG televize z roku 2006 CEC neumí a s Philipsem z roku 2010 jsem to také nerozjel, asi si to nerozumí. Nechápu že tak užitečná věc, navíc standardizovaná, je u koncových zařízení tak zprasená…
Asi to vidím na zajití do obchodu, nebo ke známým a zkoušet jak se chovají ostatní televize.
Ono se ukazalo, ze zrovna kompatibilitu znacek na strankach CEC moc neresi. Diky tomu jsem koupil pro me spatne TV a ted budu tejdny resit problem.
Prave po dlouhym vrtani se bez uspechu v linuxu, jsem pripojil full hd monitor a rozliseni fungovalo dobre (boot s vypnutym monirotem).
Trochu se bojim toho, ze stejne budu muset doresit nacatej problem (viz 5 prispevku zpet). Ikdyz ted najdu TV, ktera vsechno bude umet, tak kdyz ji propojim pres zesilovac, tak se muze stat, ze ji pocitac uz za zesilovacem neuvidi a zase se nabootuje se spatnym rozlisenim. Takze bude potreba vytvorit EDID soubor jak pro TV, tak pro zesilovac a osidit tak system, ikdyz zadny zarizeni neuvidi. A to je uz na me dost tezkej orisek.
Varovani ostatnim. LG je pro testy s HTPC a CEC naprosta katastrofa. Napriklad starsi a levnejsi model LG 50PK350 funguje o neco lip, nez novy vybavenejsi LG 50PM680S, kde nefungovalo prakticky nic. Muzu doporucit Samsung PS51E6500, tam naopak vsechno funguje tak jak ma. CEC vypinani, zapinani, zmena vstupu, vypnuti pri setrici, spravny rozliseni po bootu i dost cudliku na ovladaci tv funguje v xbmc, ale podrobne jsem je netestoval.
Zdravím,
chtěl jsem se zeptat jak je to v OpenELEC s tím, aby běžel jako DLNA server + jak nahrát filmy na interní disk. Podporuje sdílení disku v síti, případně přes FTP?
A potom nedoporučili by jste mi Tv tuner, který se na něm chytne bez doinstalovávání ovladačů? To je poslední co mi chybí do sestavy… Ideálně aby k němu byl rozumný dálkový ovladač a ne ty malé potvory.
Díky moc
Tak otázku nahrávání jsem už dohledal na metu (předtím jsem ji nevím proč přehlídl), ale pořád se mi nedaří najít TV tuner (DVB-T), který by bez potíží běžel s openELEC, případně i s dálkovým ovládáním které by nebylo umístěné přímo na těle USB tuneru, ale šlo by vytáhnout do okýnka v CASE které je k tomu určeno. Přece jen chci to mít pod TV a když už kupuji pěkný case nechci aby na mě koukal zepředu tuner a kabel k anténě….
TV Tuner jsem kupoval externí a prťavý a běžící pod Linuxem i na můj popud aj pod OpenELEC: AVerTV Volar HD Nano
Dodává se i s ovladačem, který se chová jako standardní MCE ovladač. Ovladač je slušné kvality (není to ten prťavý s membránami), ovšem veliká tlačítka na takovém HP Remote zmíněném v předchozích kapitolách jsou stejně o řád pohodlnější :-)
Dongle má IR přijímač vestavěný, osobně ale používám HP receiver, přijímač mám totiž stejně jako vy kdesi ve/za skříní u anténního drátu, takže pro příjem IR se dongle použít smysluplně nedá. No, aktuálně mám TV sestavu rozebranou, dám to zas do kupy v únoru, a asi i aktualizuju články, pár věcí se totiž zjednodušilo :-)
Pokud vyžadujete interní DVB-T kartu, tak tam se zatím neporadím.
Přístup přes síť: SSH pro výměnu souborů nestačí? Přes SSH máte pohodlný přístup k celému filesystému. V případě, že chcete vytvořit share, tak třeba návod na Sambu je na OpenELEC wiki.
Díky moc za radu s tím tunerem a ovladačem. Díly mám objednané a nemůžu se dočkat jak mi to poběží. Chci aby běžel i jako server pro domácnost. Tak tam bude i 9 Tb disků, jen SSD mi nevyšlo finanče no bude později.
Jinak během zkoušení jsem objevil dobrou blbůstku. XBMC je i na android a ana něm jsem testoval pluginy a nastavení XBMC. A když už jsem v tom byl, tak jsem přikoupil All share cast dongle a teď mi tablet a mobil fungují jako bezdrátově připojené multimediální centrum a herní konzole. A funguje to výborně. (Android umí přehrávat filmy ze sítě).
Tvheadend mám rozběhlý cca rok a jako frontend používám XBMC na Raspberry. Bohužel je Raspberry nedostačující hardware pro běh XBMC. Jako druhý frontend používám malé PC s XBMC, složené z microATX desky s ION. Toto řešení však spotřebuje spoustu elektrické energie. Proto sháním nějaký ten IP settop box, který by nahradil Raspberry i microATX PC. Netušíte někdo jaké zařízení použít, pokud vůbec nějaké existuje.
Beleval:
jako přijímač dálkového ovládání vysoce doporučuji Flirc (www.flirc.tv). Lze objednat za cca 20US a za 5 min. naprogramovat s jakoukoliv dálkou která zbyla doma. Jediný problém – při bootu musím dongle na chvíli vytáhnout, dokud se nespustí boot z flashky. Možná problem jen mého MB Zotac. Vzhledem k tomu, že Zotac usínám, nevadí.
Openelec i XBMC jsou na Flirc připravené.
S Tvheadend výborně fungují starší Asus DVBT U3100Mini s čipem DiBcom. Dávali je k Acerům v Mountfieldu. Dobré a levné.
S DVBT s čipem Afatech jsem měl problémy.
Ahoj, po cca 1/2 roční snažení jsem dal dohromady HTPC na bazi AMD E-450, vše funguje včetně satelitní TV, jediné co mne trápí je dual audio výstup. Potřeboval bych současně zvuk do HDMI a do digitálního výstupu dedikované interní karty (Esi Juli XT). Zkoušel jsem nakonfigurovat asound.conf dle návodu, ale zuk šel pouze z HDMI a jěstě k tomu se kousal. Navíc potom co jsem do aconfigu zadal parametry card a device pro Esi Juli dle výpisu aplay, tak se p restartu nějak přenastavily a když jsem zadal aplay po restartu vypsal mi jiné hodnoty card a device u zmínené karty. Jsem v Linuxu začátečník a proto prosím o radu, nebo alespoň udání směru, kterým bych se měl vydat.
Děkuji
Jinak tady kdyby to někoho zajímalo je hotové centrum za cca 5000 což mi příjde super cena. I předinstalovaný a funkční OpenElec je přímo při vybalení…
http://www.arctic.ac/en/p/living/entertainment-center/638/mc001-xbmc-eu.html?c=2296
Bohužel, ale je vyprodané. Kdyby jste narazili na něco podobného i u nás dejte vědět. Svoje už mám poskládané a jen čekám až mi z USA dorazí ovladač s receiverem. Ale rodičům se to taky líbí, tak ať nemusím skládat druhé, respektive za tuhle cenu ho stejně nezvládnu poskládat…
Zdravim.
Mam na Raspbery pi nainstalovany openelec a k nemu pripojeny pres usb externi hdd. Drive se mi hdd dle nastaveneho intervalu pri necinosti prepinal do spanku, nyni ale ne. Plotny se toci dal a vubec se nespi. Nedovedl by nekdo poradit?
Dekuju.
Ahoj nainstaloval jsem Openelec na PC bez systému a nejde mi zvuk nemůžete mi prosím někdo poradit co s tím? Linux vůbec neznám ani neovládám takže vůbec nevím jak mám nainstalovat ovladač zvukovky. Základovka je Asus A8V Deluxe. Děkuji.
p.e.t.r. napsal:
zprvu to tak bylo, ale právě RPi nakoplo XBMC vývojáře natolik, že provedli opravdu slušné optimalizace – UI je dnes velmi použitelné. Audio engine byl dvakrát překopán, zatížení CPU je minimalizováno pro všechny případy kde to jen jde. Určitě se najde mnoho kombinací, kde příslušný kodek musí být dekódován procesorem. Někdy se vyskytne případ, že vaše TV/receiver nepodporuje konkrétní stream, takže audio engine musí audio konvertovat či downsamplovat, což u u RPi kvůli CPU nehrozí. Obecně to ale nevidím jako problém, problémových videí je opravdu málo, a komu to případně nestačí, stále má možnost jít do plnohodnotné sestavy.
p.e.t.r. napsal:
Co takto zkusit libovolné výkonnější ARM zařízení? Klonů inspirovaných RPi je mnoho. Z hlavy mě napdá OUYA, ze světa x86 pak třeba NUC, BRIX…
Slaine: řešení bude pravděpodobně mnohem pěknější – dual audio support se implemntuje přímo do XBMC audio enginu :-Q zatím neoficiálně http://forum.xbmc.org/showthread.php?tid=192480, tipuju že časem bude i ofiko.
Michal R.: zdá se že jednu dobu byl v OpenELECu bug, dělá to i s aktuální verzí?
AL77: to by se špatně radilo… pokud začínáš s linuxem, zkus pro začátek nějakou klikací distribuci, třeba provařené Ubuntu, nebo Elementary OS, a XBMC nainstaluj na něj. V obojím půjde zvukovka od začátku, a pokud ne, v grafickém prostředí ji jako nezkušený rozchodíš jednodušeji (nemusíš rozběhávat SSH z jiného pc a být plně znalý ovládání přes terminál).
babčovi: Děkuji za radu ale popravdě mi to moc nepomohlo protože nechci mít zbytečně velký operační systém který pojede sice na pozadí ale bude tam. Ten Openelec mi přijde jako super řešení.
Ale tak začít se někde musí, nebo? Psal si, že si začátečník… Navíc jsem nikde neříkal, že to má být finální řešení. Naopak, hodí se zjistit, jestli je v Ubuntu zvukovka rozeznaná automaticky a jaká je použila konfigurace.
EDIT: Na té Asus desce se nachází čip Realtek ALC850, tak bych hledal i s pomocí toho. Dle toho co vybafnul google, zvuk v základu ve všech velkých distribucích pojede, v OpenELEC to dle všeho bude chtít velkou dávku času a zkoušení, a i tak rozjedeš asi jen analog výstupy (které mají navíc mizernou kvalitu). Takže co mi dává smysl, je přikoupit nějakou starou provařenou PCI zvukovku s S/PDIF výstupem a rozchodit digitál z ní. Anebo koupit dražší se slušnými analogy (k čemu PC připojuješ už víš Ty :-) ).
babčovi: Tak vyřešeno…..ještě starší Asus deskou….na ní se zvuk chytl hned:) a moc děkuji za pomoc;):)
babčovi: Nevyřešeno. …..zvuk jede ale jen v repráku od domácího kina já to ale potřebuji dostat do TV:(
zdravim vas… mohli by ste mi prosim poradit ako rozbehat DVB-T tuner Avertmedia volar nano HD na openelec? Cez web rozhranie v tvheadend mi tuner najde ale nenajde mi to ziadne TV stanice. Treba nainstalovat nejake ovladace? A ano, tak ake ako? Neviem ako sa v linuxe instaluju ovladaca. Dakujem za radu.
Článek zajímavý, avšak by chtělo aktualizovat, dva roky vývoje jsou opravdu hodně :
Android vs OpenELEC 5.0.1 (OScam) ….
http://www.freaktab.com/showthread.php?22818-OpenELEC-5-0-1
[Stable] OpenELEC 5.0.6 (x86_64) tato verze je uplne na h***o, nefunguje zvuk, totalne to odstreli komplet zvuk ze zarizeni.Skitovni verze a pritom predesle verze bez problemu. takze neaktualizovat, pockat az to daji do kupy!
:-/
iphoneXS Max/iphoneXS/iphoneXR `֥Ʒ ԩ`ȥ֥ɥԩ`Ϥ֥ TǤ.֥ iphoneX/7ipad2륤ȥåץͥ륱`ԩ` iphoneXäЯ`ͨ … `,iphoneXSMax`, ͥiphoneXSMax`,֥iphoneXR`,륤ȥiPhoneXR`,iphonexr ` Υͥåͨåפåץ ֎ͥ`ե xs/ xr max ` iphone xr ` ؏դr䤫ʤ.ɷ ֥ ͥ롢n `ɥ„ѩ`ԩ` rӋͨǤ.
http://spa.kraftangan.gov.my