Ještě nepoužíváte žádné multimediální centrum? Možnost pouštět filmy a seriály bez myši jen šipkami, napojení na ČSFD/IMDB, stahování českých titulků jedním kliknutím bez nutnosti otevírat webový prohlížeč a nekonečné možnosti konfigurace, v případě že vám základ nestačí… To všechno zvládá jeden s nejlepších svobodných softwarů současnosti, XMBC Media Center. Existují i alternativy, ale konkurovat může pouze WMC se svou docela dobře fungující TV funkcionalitou. (Ta je přívětivá na nastavení, funguje timeshifting, WMC ale zaostává ve všem ostatním).

XBMC pracuje s knihovnou videí a seriálů, načte vaše videosoubory a vyhledá k nim obrázky, české popisy a procentuální hodnocení z ČSFD. Po shlédnutí si zapamatuje, že jste film či epizodu viděli. Již se vám nestane, že si nemůžete vzpomenout, u jakého dílu seriálu jste skončili.
Za killer-feature považuju, že lze knihovnu centralizovat. V notebooku, na iPadu, v obýváku, pracovně, prostě v celém domě můžete mít dostupnou stejnou knihovnu, aniž byste se o něco starali. Vedlejším efektem je pak to, že přerušíte koukání např. na TV v obýváku, přesunete se s notebookem do postele a XMBC na notebooku vám nabídne koukání od místa, kde jste právě skončili na televizi.

Celé prostředí programu je přizpůsobené pro čtení z dálky (pouze velká písmena) a ovládání dálkovým ovladačem, myš není vůbec potřeba. Na klávesnici si vystačíte se šipkami, Enterem, Backspace a Escape klávesou.

Geniální záležitostí je způsob fungování TV funkcionality. XBMC televizní signál nijak nezpracovává, obsahuje pouze uživatelské prostředí – frontend. Ten je schopný komunikovat s backendem, speciálním programem, který se stará o příjem signálu z jednoho i více tunerů a následnou distribuci programů na libovolný počet klientů.
Toto řešení má nesporné výhody:

  • Lze sledovat TV na notebooku, i když k němu nemáte připojený tuner.
    TV karta/USB přijímač není vázaný na počítač, na kterém chcete televizi sledovat.
  • Přijde nová norma DVB-T2? Stačí vyměnit USB přijímač…
    Chcete do domácnosti přivést např. satelitní vysílání? Stačí dokoupit USB přijímač. Žádné rozvody po celém domě ani set-top boxy nemusíte vůbec řešit.
  • S jediným tunerem můžete sledovat více programů naráz (v rámci multiplexu)
  • Pozemní, satelitní i kabelová televize na jednom místě, bez potřeby mít v každém pokoji více zařízení s různými ovladači a ovládáním a přepínáním mezi nimi…
  • Pořád máte bordel ve všech programech a zase se změnily kanály? Stačí nastavit jednou, projeví se všude.
  • Backend řeší také nahrávání pořadů. A jeden detail, který mě vždycky chyběl, možnost si přejmenovat kanály dle svého…

Backendů existuje více, liší se přívětivostí konfigurace a dostupnosti na různých platformách. Takto např. vypadá webové rozhraní backendu TVheadend, ten používám já:

Počítač je pořád příliš složitý do obýváku?

S plnohodnotným systémem jako např. všudepřítomný Windows 7 určitě. Ten složitě instalujete, rozbíháte ovladače, instalujete antivir a každou chvíli instalujete aktualizace. Dále máte patálie s rozbíháním dálkového ovladače, který neumí uspat počítač a některá tlačítka ani po snaze nedělají co chcete.

Proto nadšenci přišli s myšlenkou vytvořit operační systém od píky čistě jen pro XMBC. Jmenuje se OpenELEC, běží bez problémů z paměťové karty, je zdarma, spuští se rychle. Takový počítač se potom velmi blíží set-top boxu a obdobným krabičkám, které jednoduše zapnete a vypnete a o systém se nestaráte, jen v mnohem vymakanějším, hezčím a rychlejším provedení 8-)