Uběhly 4 roky od mého prvního pokusu nahradit zastaralé pomalé DVB-T a DVB-S set-top-boxy nějakým moderním HTPC řešením. Kvůli tehdejší nutnosti kompilovat čistě experimentální kód i ovladače a přílišné složitosti případného výsledku jsem toto řešení tehdy úspěšně nedokončil a zkrouhnul jsem ho na obyčené HTPC ve funkci přehrávače videí z NASu. Jaká je situace dnes? Článek je ve vývoji, proto zatím jen bodově a bez obrázků. Proč mi nevyhovuje originální set-top-box? – pomalý boot – pomalé přepínání, pomalé GUI, reakce na tlačítka – a že se vůbec musí přepínat HDMI vstup mezi HTPC a set-top-boxem, aneb proč mít dvě krabičky když by měla stačit jedna. Co očekávám od HTPC? – řešení, které není závislé na moc věcech a mohou ho používat i ostatní členové rodiny – živé vysílání DVB-T včetně EPG, anebo DVB-S2 včetně dekodéru – prostě abych mlě české/slovenské programy – klasika přehrávání čehokoliv z NASu – dostatečný výkon na běh GUI, instantní reakce na povely v menu a okamžité seekování – bez nutnosti vypínat – kdo má chuť čekat než se něco zapne či vypne? – pasivní chlazení – do obýváku, kde je zároveň audio, ventilátory nepatří. I tichý ventilátor nechci, protože i pak máte sugestivně pocit že ho slyšíte :-) (imho jen proto, že víte že tam je) – malý a bez nutnosti do něj fyzicky hrabat – s PC krabicema se už nikdo párat nechce, natož v obýváku, kde jsou přístroje vestavěné ve skříni těžko přístupné – ovládání běžným ovladačem – hudební funkce nejsou třeba, na to mám AirPlay – podpora H.265 a zvládne přehrát 4k videa – celkové řešení bude stabilní a nebude vyžadovat přílišnou údržbu a ladění – gigabitová síťovka aneb nikdo nechce čekat na bufferování. Nedejbože aby chyběla úplně (na wifi není spoleh) Ideálně by mohlo zvládat ještě další věci, jako – UPC Horizon Go – TimeShifting – DVR – podpora UltraHD výstupu (v případě, že budu mít někdy novou TV) – HDMI CEC (v případě, že budu mít někdy novou TV) Co vyloženě nepotřebuju – sdílet vysílání mimo domácí síť Nároky jsou to podle mě splnitelné, najít ale kompletně funkční řešení bude i dnes tak trochu umění. Co je jasné už teď, je fakt, že moje HTPC bude spíš jen jednoduchý front-end a veškeré backendové služby budou běžet fyzicky někde jinde, na vhodnějším místě. Na tom místě si to pak může klidně i hučet a foukat (HDD, ventilátory) a nesejde tolik na vzhledu a velikosti. Shrňme si prozatím vše zajímavé, na co se dá dnes narazit. Možná z těchto střípků časem sestavíme nějaké slušné řešení. :-)

Lokální tunery (USB a PCI-E)

Obecně můžu doporučit jakýkoli tuner od TBS. Mnoho kombinací, citlivý příjem, na nic si nehrají, žádný marketingový bullshit. Plná podpora v linuxu a v tvheadend.

Síťové tunery (LAN)

HDHomeRun CONNECT (HDHR4-2DT) Bezva věc, která ještě nedávno byla dostupná jen pro americkou normu ATSC! Duální DVB-T přijímač z léta 2015, miniaturní, minimální spotřeba a žádná udržba. Zapojíte anténu, síťový kabel a adaptér a jedete. S oficiálně dodávanou aplikací máte hned živou TV na Windows, OS X, Kodi, Xboxu, PlayStationu, iPadu, mobilu na domácí síti. Podpora do Kodi se přidá na dva kliky doplňkem z již obsaženého repozitáře, nastavovat se nemusí vůbec nic. Jediné co se mi nelíbí je, že plugin je úplně oddělený od standardního GUI a nevyužívá sekci TV nativně obsaženou v Kodi. EPG není aktuálně přístupná v Evropě. EPG nepřijímá ze vzduchu ale stahuje ho od výrobce, který ho má zaplacený/licencovaný od poskytovatelů. V americe funguje také out-of-the-box, Evropané mají prozatím smůlu. Podle toho co všechno ještě chystají dávám velké šance, že EPG ještě přibyde. HDHomeRun EXPAND (HDHR3-4DC) Čtyřtunerový DVB-C přijímač, bez dekodéru, takže pouze pro nechráněné programy. Má vůbec takový přístroj využití v ČR? Njoy Digital Njoy N7 Jednotunerový DVB-S/S2 přijímač s CI slotem a čtečkou encryptovacích karet. Plug-in do Kodi, pravděpodobně využívá vlastní UI, ne vestavěnou sekci TV.

NAS

Domácích NASů máme dnes nespočet, já používám obyčejné headless PC jako homeserver (tzn do něj vede jen 230V drát a LAN kabel) s distribucí OpenMediaVault, což je běžný Debian = celkem neomezené možnosti co tam nahodit. Kdyby se ukázalo některé z closed-source řešení jako lepší, nemám problém přejít, ale myslím, že to nebude potřeba, takže tady s nějakými tipy asi není potřeba pokračovat.

Ostatní

HDMI CEC adaptér Dodá HDMI CEC funkcionalitu pro jakékoliv PC. S Kodi funguje OOB díky vestavěné knihovně libCEC. Není potřeba s Raspberry Pi, kterýžto čipset má podporu pro CEC v základu.

HTPC krabičky

ZBOX nano CI323 Hezký malý pasivní počítač postavený na Atomu N3150 generace Braswell (Q2 2015). Jako frontend může posloužit velmi dobře.

All-in-one krabičky

Wetek Play a Wetek Core První Android krabička která mě kdy padla do oka. Vestavěné tunery, OpenELEC. Za tu cenu výborné a dá se sehnat i v ČR. Otázka je jaký bude mít v reálu výkon, síťovka je také jen 10/100, ale Více na https://wetek.com/product/wetek-play Apple TV 4 Konečně nějaký pokrok v ovládání. Krabička sama o sobě tady v ČR neumí nic, aktuálně je to nepoužitelné. Přehrávání ze síťového úložiště ale půjde brzy doinstalovat (přijde například Infuse 3). Teoreticky by mohl přijít i Horizon Go, protože UPC na iPhone a iPadu již appky má. HDHomerun zatím nic, ale myslím, že časem taky bude.

Konkrétní řešení

Zkoumám konkrétní kombinace, zběžně mám zatím toto. Klikněte pro zvětšení. Pokud bude o článek zájem, zpřístupním tabulku jako veřejně editovatelký Google Sheet.

 

EDIT 12/2015:

Úplným vítězem se nakonec překvapivě stává satelitní box.

Novinka VU+ Solo 4k zvládá až 16 streamů, satelitní i pozemní vysílání, XBMC, streamování do Kodi na notebooku kamkolik po síti, webadmin, dálkové ovládání, ChromiumOS, nahrávání na disk, EPG, Samba, SSH, no vše co si vzpomenete…