Měl jsem vlastně na výběr ze dvou možností. Postavit sestavu na platformě Intel + nVidia ION2, nebo na konkurečním APU Zacate E-350 od AMD. První možnost není vůbec špatná, ale deska příliš hřeje a nedá se uchladit pasivně. Atomy jsou dále pověstné svou šnečí rychlostí v systému, a ke všemu stojí víc. Nakonec tu mám tak trochu omylem obě platformy, takže aspoň můžu srovnávat.

Skříň

Akasa CRYPTO, 24 x 22 x 7 cm, pevná, s dostatečným větráním, předními USB porty a včetně 80W zdroje za dobrou cenu (1700,-).

Místem se ve skříni, možná spíše velké krabičce, neplýtvá, a zároveň je v ní dostatek místa na 2,5″ disk a případný slim ventilátorek. Zpracování skřínky je super, přesto mi příliš nepasovaly distanční sloupky s otvory desky. Uchycení je ale pevné i se dvěma šroubky. Druhý zakoupený kus tento problém neměl.

Pasivní zdroj

Ze specifikací lze vyčíct, že Akasa nemá pasivní zdroj, což je pro obývák velké mínus, ale nakonec je to přesně naopak. Zdroj je řešen podobně jako známé PicoPSU. Ke skříni je přibalena přerostlá notebooková cihlička (80W 12V) a uvnitř skříně se pak úzká destička, která 12V konvertuje na zbývající napětí vyžadované deskou. Nakonec se ukázalo, že namontovaný 5cm ventilátorek v zadní části skříně je úplně zbytečný. Jediné co na destičce „zdroje“ hřeje jsou dvě tlumivky, ty jsou ale od ventilátorku tak daleko, že na ně stejně nemá vliv. Tímto se vyřešil problém s pořizováním ne zrovna levného picoPSU.

1.   Platforma AMD Brazos (Zacate)

Původně jsem chtěl vzít desku Asus E35M1-I Deluxe, s AMD E-350. Mini-ITX deska za vysokých 3600,- ohromí svým mohutným chladičem. Deska byla představena už v lednu 2011, ale Asus nestačí vyrábět a ani po 5 měsících nebyla deska dostupná nikde v Evropě. Tak jsem vzal jedinou alternativu na stejné platformě, a to MSI E350IA-E45, byť má na malém chladiči ventilátorek (velký postrah). Alespoň to zachraňovala mnohem příznivější cena (2790,-).


MSI E350IA-E45, s AMD E-350, velikost mini-ITX (17x17cm)

Nakonec ventilátor není překážkou! Výchozí konfigurace je však hrozná. V BIOSu lze jeho otáčky snížit, ovšem jeho účinnost je velmi nízká, rozdíl mezi zapojeným (při snesitelných otáčkách = PWM 15%) a úplně odpojeným větráčkem je příliš malý, navíc i při 15% je větrák slyšet, takže se jeví lepší volbou ho prostě sundat. Při zavření skříně a plné zátěži však pasivní chlazení stále nestačí a teploty rostou nad kritické meze. Systém je sice stabilní i při 100°C, avšak na životnosti desky to nepřidává. Modrý plech na chladiči je naštěstí jen přilepen lepící páskou, s trochou síly ho lze odstranit a dostat se ke šroubkům, takže původní větráček lze jednoduše vyjmout a nahradit za vhodnější.

RAM

Stejné co jiným doporučuji do herního PC :D Ale když ono to od podzimu 2010 stojí tak málo…

Disk

Plotnový 2,5″ do obýváku nepřichází v úvahu. To už by bylo lepší mít XBMC na 2GB paměťové kartě a spouštět multimediální centrum z ní. To by však bylo plýtvání možnostmi této platformy, takže spíš to vypadá, že využiju přebytečného Kingston SSD V Series, kde bude nějaký plnohodnotný OS a XMBC jako program pro multimediální funkce.

AMD Zacate: výsledek

Case + PSU 1700,-
MB 2790,-
RAM 479,-
celkem 4969,-
+HDD, SSD nebo paměťovka

Přehrávání HD videa

I bez akcelerace grafickou kartou přehrajete většinu 1080p videí (8Mbit bitrate v pohodě). My však chceme přehrát naprosto všechno, že..:-) Oblíbený Media Player Classic očividně není kompatibilní a videa neakceleruje. Plnohodnotnou náhradou je snad ještě lepší Splash player. V nastavení je třeba zkontrolovat, zda je akcelerace aktivní. V XBMC je akcelerace ve výchozím nastavení také vypnutá, je třeba povolit DXVA2 support v Nastavení – Video – Přehrávání. Samsung Oceanic Demo 40Mbit dává s přehledem. Přetáčení je instantní, bez trhání a artefaktů.

Teploty, spotřeba, rychlost

Spotřeba pod 20W je vynikající, teploty jsou velmi závislé na vybraném způsobu chlazení. Opět zde platí, že stačí velmi velmi mírný vánek, aby byla teplota o desítky stupňů nižší. Detailně k buildu na platformě od AMD jsem se rozepsal v druhé kapitole.

Odezva v systému – práce s okny, spouštění aplikací, vykreslování webových stránek – super. Práce je svižná a na nic se nečeká (opačná zkoušenost než s Atomy). Videa přehraje všechny a lépe jak ION2. Úplně pasivní chlazení však u této desky ještě není možné, jedině na čipy sehnat vetší chladič (rozestupy mezi otvory pro šroubky jsou 45mm), nebo snížit napětí na čipu. Já jsem odstranil původní větráček a na chladič bez dalšího upevňování položil 12cm slim Scythe při ~500 otáčkách – HTPC není slyšet ani ve 2 ráno :-)

2.   Platforma Intel (Intel Atom + nVidia ION2)

Nějak se mě povedlo ukliknout v internetovém obchodě a koupil jsem i tuto desku. Podle ohlasů více hřeje, je dražší, Atomy jsou pomalé. Ano, Atom N230 byl na hranici snesitelnosti, zde osazený D525 se zdá být v pohodě. Chladič je o aspoň 10 stupňů studenější než u AMD desky, ale na pasiv to stejně nejspíš není. Paměti zde narvete pouze notebookové, DDR3 do SO-DIMM slotu. Asus deska je pověstná svou vybíravostí, zezačátku s ní byla málokterá RAM kompatibilní. Update BIOSu problémy vyřešil, takže by teď nebyl problém vzít třeba Kingstony KVR1333D3S9 za 493,-.

Case + PSU 1700,-
MB 3500,-
RAM 493,-
celkem 5693,-

Základní deska

ASUS’s AT5IONT-I, s dvoujádrovým Atomem D525 a ION2 grafikou, mini-ITX za 3400,-

Intel Atom + nVidia ION2: Výsledek

Přehrávání HD videa

Opět přehraje vše, ale našel jsem pár výjimek, které ne. Při přetáčení má problémy a obraz se rozpadá.

Teploty, spotřeba, rychlost

Při běžné práci nevidím velký rozdíl oproti AMD E-350, co se týče otevírání oken, vykreslování webových stránek, apod. Celkově hřeje méně, stačí mi na něj pasiv! Teploty jsou vysoké, ale ne kritické. Přesné teploty při jednotlivých úlohách, spotřebu a časy teprve změřím.

Verdikt

Atomová deska mě moc nezaujala, horší cena, méně výstupů, SO-DIMM paměti, rozpadající obraz při přetáčení… Osobně jsem pořídil už několik MSI desek a spokojenost.