Kvalitní a pohodlná digitální bezdrátová sluchátka.
V mikrorecenzích popisuju většinou jen to, co se nedočtete ve specifikacích produktu.

 • sic ne dokonale detailně prokreslený, ale zvuk je velmi vyvážený (absolutní detail nebude v bezdrátových sluchátkách nikdy, dokud budou mít jen analogový vstup… celkově jsem ale spokojený)
 • kvalitní konstrukce a neokoukatelný vzhled
 • v balení jsou dvě mikrotužky o kapačitě 600mAh
 • v každém sluchátku je jedna mikrotužková baterie, sluchátka jsou levopravě vahově vyvážená
 • ergonomie – velmi pohodlná při nošení, měkkoučké polštářky prostě dělají své
 • při připojení k několika zařízením jsem se ani u jednoho nesetkal s brumem (buzz)
 • dlouhá výdrž – udávaná je 24 hodin, osobně nemám šanci dosáhnout ani čtvrtiny, navíc když dokoupíte třeba Sanyo/eneloop (2xAAA) tak to bude výdrž na rozdávání :-)
 • sluchátka se automaticky deaktivují při pověšení na základnu
 • udáváný dosah je 80 metrů ve volném prostranství, já dosáhl přibližně 30 metrů, kdy byl vysílač skrytý metr a půl za rozhraním zeď/okno. Čím jste se sluchátky blíže zemi, tím se dosah dále snižuje. Ležet na ručníku na zahradě se tak daleko nedá. Ve vzdálenosti 35-40 metrů je už sluchátko velmi směrové. Musíte se dívat směrem k vysílači, nebo mít pravé ucho směrem k vysílači. Anténa se nachází v pravém sluchátku v prodevení on-board, pokoušel jsem se ji prodloužit drátkem ale nemá to žádný efekt.
 • na funkci to sice nemá vliv, ale sluchátka přišly opravdu v luxusním balení :-)
 • aktivace poslechu ve více sluchátkách probíhá tak, že se vše vypne, zapne se stanice a hned na to i všechna sluchátka, ze kterých chcete poslouchat. Ty už se k čerstvě zaplé stanici připojí samy… Rušení s druhou stanicí v domácnosti se nekoná :-)
  Aby tento postup fungoval, musí být všechna sluchátka se stanicí spárována (stačí udělat jedenkrát, typicky po vybalení nového sluchátka z krabice). Prvotní spárování probíhá velmi podobně, vše vypnete a pak stisknete a na 7 sekund držíte Power button zároveň na stanici a novém sluchátku
 • pro někoho nezapamatovatelná pozice tlačítek, naslepo jsou totiž hůře rozeznatelná – v případě potřeby si na ně můžete něco vypouklého nalepit, pak už s rozeznáním po hmatu nebude problém
 • pravé sluchátko vydává sotva slyšitelné bzučení nížší frekvence, nejedná se o buzz (brum), ani o hiss (bílý šum), a je slyšet opravdu jen v naprostém tichu. Pískání se nemění s nastavenou hlasitostí. Obecně lze říci, že kdybych to sem nenapsal, pískání si ani nevšimnete, přehluší ho jakýkoliv okolní zvuk nebo váš pohyb. Takový brum by byl 100x rušivější, ale s ním sluchátka problémy nemají :) Původ tohoto problému se mi nepodařil objasnit, ale jedná se o vlastnost.
 • vyšší cena
 • nižší dosah při použití při poslechu na více sluchátkách zároveň + nepochopitelně při ztrátě signálu jednoho sluchátka vypadne zvuk na všech zároveň
 • sluchátka mají mírné zpoždění (latenci) v přenosu zvuku. Při sledování absolutně nevadí a není zaznamenatelné. Problém nastane, když chcete sledovat film ve sluchátkách a z velkých reprobeden zároveň. Sluchátka samozřejmě tlumí jen do určité míry, tak slyšíte zvuk dvakrát/s ozvěnou, což se bohužel nedá poslouchat. Stará radiová sluchátka tímto neduhem netrpěla (snad jediná jejich výhoda). Ideál je mít sluchátek co členů rodiny ;)

Úsporný režim

Pokud základna vyhodnotí, že na vstupu nemá po několik sekund žádný signál, vysílání vypne a sluchátka se přepnou do režimu šetřící baterie. Je tam samozřejmě nějaká malá tolerance, takže i slabý bílý šum vyhodnotí jako ticho. V klidném večerním prostředí je při takovém přepnutí do spánku možné zaslechnout slabé lupnutí a především zmizení slabého šumu. Pokud máte nevhodně zapojená sluchátka, mohou se v tichých scénách filmu vypínat a lupání při spánku a náběhu začne být otravné. Jak na to tedy jít správně? Na analogových vedeních, jak víme, by měl být užitečný signál co nejvíce vzdálen šumu, tedy signál by měl být tak nahlas, jak to jen vstup základny ještě spolkne, tak aby zároveň nedocházelo ke zkreslení (přebuzení). To znamená přepínač úrovně signálu (ten malý přepínač nad napájecím konektorem) na základně na -8 bB , výstup z PC/receiveru/TV/set-top-boxu/HTPC na 100% (tedy za předpokladu že sluchátka nepřipojujete do sluchátkového zesilovače s 5V výstupem a prdnete to na max ;) ), a teprv pokud to bude při středních hlasitostech sluchátek příliš tiché, přepnout na 0 bB. Tímto se maximálně eliminuje vypínání sluchátek v tichých scénách. Samozřejmě, pokud bude slyšet zkreslení – typicky v hlučných scénách s výbuchy, pak je třeba přepínač nechat na -8 bB a zdroj zvuku patřičně snížit.

Rozdíly oproti RS160 a RS180

Na trhu je ještě k mání levnější a dražší varianta.

 • RS160 používají kompaktní vysílač, napájený 5V adaptérem nebo AA bateriemi a je určený k přenášení. Má však horší interní A/D převodník, podání zvuku nebude tak dobré jak u vyšších modelů. Na druhou stranu jsou o dost levnější.
 • RS170 mají nesrovnatelně větší dosah, reálně až 30 metrů včetně jedné tlusté stěny (ve specifikacích píšou 80 metrů). Na takovou dálku je už krásně poznat, že sluchátka mají směrovou anténu, takže v některých polohách vám zvuk už vypadne. Stejně jako RS160, uzavřená konstrukce mírně tlumí okolní zvuky, a hlavně okolí vůbec neslyší, co posloucháte, ať už máte sluchátka jakkoliv nahlas.
 • RS180 se oproti nižsím modelům liší především otevřenou konstrukcí. Zvuk by měl být ještě přirozenější, živější. Taková konstrukce ale propouští okolní zvuky dovnitř, i ven. Náušníky mají velurové, dosah udávají dokonce 100 metrů, takže reálně by to těch 35 metrů bylo.

Super zprávou je, že všechny 3 modely by měly být spárovatelné i navzájem. Takže když bych koupil jedny 160ky a jedny 170ky, obě sluchátka naráz můžu připojit k základně např. od RS170. Nemůžu ale otestovat v reálu, mám tu jen RS170.

Verdikt

90%
Audiofilní přednes nemají, ale zvuk je velmi dobrý, navíc tady jsme v kategorii BEZdrátových sluchátek, takže není co řešit a určitě doporučuju.