Must-have produkt do každé domácnosti. Na rozdíl od běžných Tesco nabíječek nabíjí tak jak jsem si dlouho jenom představoval.
-
nabíjí každý článek zvlášť
- umí změřit opravdové kapacity článků – zobrazí v mAh na displeji – super pro odhalení zničených, vadných či slabých baterií. Běžně se zapojují čtyři, šest, někdy i 10 akumulátorů do série, ale takový celek má kapacitu podle nejslabšího článku. Pokud třeba jen jedna z nich odchází do věčných lovišť, set baterií máte hned „vybitý“…bez této nabíječky jen velmi těžko identifikujete která z nich to je. – ideální pro zjištění, že levné „3000mAh“ baterie mají ve skutečnosti sotva něco nad třetinu udávané kapacity
- funkce refresh, kdy postarší baterii ve třech cyklech kompletně vybije/nabije, oživil jsem tím několik článků, které už ztrácely kapacitu
- výchozí nabíjecí proud je 200mA, což je nejšetrnější, v případě potřeby si můžete proud zvýšit na 500, či 700mA
- jedná se o stolní verzi, napájecí adaptér je zvlášť – můžete ji tedy vyhradit stálé místo na některé poličce, kde nebude zavazet, a nechávat v ní články do té doby, než je budete potřebovat (po nabití jimi prochází udržovací proud, takže baterie jsou vždy maximálně nabité)
- měla by mít ochranu proti přehřátí článků (tzn. proti jejich zničení či v extrémním případě i výbuchu)
-
nemá podsvětlení displeje (dá se dobastlit :-) )
- prodává se pod několika názvy (asi klasický čínský výrobek ;)), viz štítky nad nadpisem
-
někdy nezareaguje na stisk tlačítka (musíte mačkat znovu)
- můj kus nemá tak dobře čitelný displej, jak je vidět na fotkách různě po webu. Abych viděl kontrastně, musím mít hlavu přímo nad nabíječkou, nebo až za ní. Voltcraft mám v poličce, takže se na displej dívám „normálně“ ze předu.. ale dá se to přežít (přečíst)
- pokud vložíte všechny články, které chcete nabít, naráz, můžete každému nastavit libovolný nabíjecí proud. Pokud však do nabíječky vložíte např. jen jeden článek, a další vložíte až později, nelze jim již nastavit vyšší nabíjecí proud než kterým se nabíjí ten první. Nevím čím je dáno toto chování, píší to i v návodě, takže to vypadá na konstrukční vlastnost, než chybu firmwaru. Každopádně kromě toho, že někdy je to omezující, zbytečně to uživatele mate. Osobně mi to tak nevadí, stejně vždy nabíjím na nejnižší/výchozí volbu 200mA.
Verdikt
90% Když vidím ty hnusy co se prodávají po obchodech, chce se mi brečet. Rok 2011 a pulty jsou pořád plné nabíječek s časovačem, které vůbec nehledí na to, jestli je článek nabitý? Děkuji, nechci. Toto je sice několik let starý výrobek, ale dobré není třeba měnit. NiMh baterie jsou technologicky také léta pořád to samé, takže IPC-1L budu doporučovat ještě dlouho.
Jaký je rozdíl mezi IPC-1 a IPC-1L?
L jako Light :-) K plné verzi se dodávají navíc 4 AA články, plastové redukce AA na větší C (Lady) a D (Mono) články a adaptér do auta. Light verze je však levnější, a podle mě také lepší volba. Nejlepší akumulátory dělá Sanyo, jiné nechci :-) U adaptéru do auta pozor, prý je konektor špatně dimenzovaný a při nabíjení velkými proudy v autě se konektor roztaví. Dražší verze by měla umět nabíjet ještě více než sedmi sty miliampéry, ale to už nevidím jako užitečné, akumulátorům to příliš neprospívá.
Nerozezná mrtvý článek?
Někomu se může stát, že nabíječka nerozezná, že byl vložen článek a nezapočne nabíjení. Po dlouhé době se mi to stalo také, když jsem odněkud vyhrabal rok ztracené totálně vybité baterie. Voltcraft normálně rozezná připojený článek tím, že se na slotu pro baterii objeví nějaké napětí. Běžně vybité akumulátory mají určité napětí, byť už nemohou dodat dostatečný proud na napájení čehokoliv. S mrtvými články to ale asi nedomysleli. Jako řešení jsem vzal pouzdro na tři AA baterie a upravil ho tak, aby šly vložit dvě baterie stejnými póly k sobě, tedy + k + a mínus k mínus. Do pouzdra jsem si vyhradil jeden nenabíjecí článek, ať ho v budoucnu nemusím hledat. Takže pokud narazím na mrtvý AA, nebo AAA akumulátor, který nabíječka nerozezná, vytáhnu toto pouzdro, na 20 sekund do něj vložím akumulátor a pak ho rychle přesunu do Voltcraftu… žádná věda :-).
Jak změřit kapacitu baterií?
Někteří nechápou co jim vlastně nabíječka zobrazuje. Všechny údaje, které nabíječka zobrazuje, tedy napětí (V), proud (mA), kapacita/energie (mAh) a čas, mají různý význam nejen v různých módech „nabíjení“, ale i během provádění programu. Pro zajímavost jsem vytáhnul tabulku přímo z návodu. Standardní postup, jak změřit kapacitu akumulátorů je následující. Vyjměte všechny aku, vložte všechny aku, tlačítkem CURRENT navolte požadovaný proud (např. 500mA), podržte na sekundu tlačítko MODE a stiskněte ho ještě 3x normálně, než na displeji nenavolíte TEST MODE. Pak čekejte, než nabíječka nezobrazí FULL. Stiskněte tlačítko pod akumulátorem, který hlásí Full, a mačkáním DISPLAY si postupně zobrazíte všechny údaje včetně naměřené kapacity v mAh.
Jak změřit aktuální zbylou energii v akumulátoru bez prvotního nabití?
Mód, který by očekával dříve nabité baterie a baterii pouze vybil a zobrazil energii, kterou se z ní podařilo dostat, bohužel nabíječka Voltraft nemá, avšak pokud se podíváme blíže na tabulku s významem zobrazených údajů (viz nadpis výše), lze námi chtěnou informaci zjistit takto:
- Vyjměte všechny aku, vložte všechny aku, tlačítkem CURRENT navolte požadovaný proud (např. 500mA), podržte na sekundu tlačítko MODE a stiskněte ho ještě 2x normálně, než na displeji nenavolíte REFRESH MODE. Aku se začne ihned vybíjet.
- Sledujte občas nabíječku, jakmile začne aku nabíjet, pomocí DISPLAY si zobrazte údaj v mAh a to je přesně co potřebujeme.
Velká nevýhoda: pokud zmeškáte první cyklus nabíjení, pak se k této informaci již nedostanene a pokus se nedá zopakovat jinak, než zase nabít a počkat dalších pár dnů.
Jak lépe změřit reálnou kapacitu a stav baterií?
U postarších aku bývá problém ten, že v TEST módu, tedy nabití a okamžité vybití, sice dokážou dodat celkem uspokojivý výsledek, jako např. 70% kapacity u 8 let starých aku, ale energii déle než pár hodin či dnů neudrží. Může se tedy stát, že nabíječkou otestujete 4 staré a nedávno „oživené“ tužkovky s uspokojivým výsledkem typu 70% původní kapacity, což vás ujistilo o jejich dobrém stavu, ale jakmile je odložíte nabité na poličku, tak se za dva dny nestačíte divit, že jsou zase úplně mrtvé. Jinak řečeno, programem TEST zjistíte, že aku může teoreticky dodat až např. 70% uváděné kapacity, avšak údaj nijak nevypovídá o tom, jestli energii udrží měsíce, nebo jen pár hodin. Dá se tedy nějak nabíječky zeptat, jestli by byl výsledek testu stejný, pokud bychom nechali aku pár dní ladem? Možná už tušíte. Je třeba požadované aku nabít, nechat je do dalšího dne (či týden) bokem na poličce, a jakmile si najdete volný čas, použijete postup „Jak změřit aktuální zbylou energii“, viz výše. Rozdíly ve výsledcích jsou markantní, doporučuji si alespoň jednou udělat čas a projít si všechna svá aku starší jak rok, možná budete překvapeni.
A jaké koupit baterky?
Za mě určitě eneloop. Mrkněte o článek vedle: Nejlepší nabíjecí baterie? Eneloop 3d. generace.
Děkuji za recenzi k tomuto výrobku. Pořebuji nabíječku, která mi nejen řekne v jakém stavu jsou akumulátory.
Díky, super – konečně nabíječka, která umí měřit kapacitu a poskytne tolik funkcí, beru „L“ verzi, taky raději nabiju menšími proudy.
DOTAZ: Vidím, že zobrazuje kapacitu i čtyřmístných hodnot, ale pochybuju, že dvojka se tam ještě vleze aby napsal např: 2500mA. To mě právě zajímá, jak to zobrazuje potom, uřeže poslední číslici a napíše 250 ??
Vypíše 2.50 Ah ;)
Chytra supr. Diky moc za recenzi, ktera je daleko vice napomocna, jelikoz je z praxe a prave v praxi se nabijecka pouziva, nikoliv na zaklade teoretickych cisel a vypoctu: „melo by, predpokladame, az, …..“
Mám tuto nabíječku několik let a možná tím už novější verze netrpí, ale u hodně vybitých článků – typicky zapomenutý článek v hračce vytvale hlásí null. Stačí strčit článek do klasické nabíječky, pár minut nabíjet a pak už jej IPC-1L pozná. Teď po letech mi začalo zlobit zobrazení kapacity, takže se budu muset poohlédnout po nové a asi to bude opět tato *06*
ano trpi tim i soucasne nabijecky. Resim to stejne. Ale baterie by se nemely v zadne pripade takto vybijet.
Divím se že to nemám v mínusech, ale je to tak. Asi také proto, že jsem na to přišel až po čase, po pokusu nabít ne zrovna nové články vybité do mrtva asi ročním nepoužíváním.
Jedná se o to, že takový článek má klidně přesně 0 (nula) Voltů napětí, nebo v lepším případě pár desetin Voltu (když už, tak jsem se vždy setkal jen s prvním případem ;D ).
Jiné nabíječky mohou vloženou baterii poznat podle odporu mezi elektrodami. Voltcraft IMHO rozeznává vložený článek podle přivedeného napětí na elektrodách, po kterém až začne nabíjet, z principu má potom problém s polomrtvými články.
Osobně to řeším trochu nehezky, popadnu co je vždy po ruce, třeba dvoje nůžky a vytvořím obvod: nabitý a mrtvý článek + na +, – a –, tu mrtvou za minutku nabiju a co nejdřív hodím do voltcraftu :-Q
dot: Pak se na displeji napise „2.5Ah“.
Už se Vám stalo s touto nabíječkou, aby články deklarované jako 2.5Ah nabila na 3.7Ah? A taky, že nové články zakoupené v obchodě klidně regeneruje celý týden v programu refresh? Jak dlouho ty články asi ležely v obchodě, když jsou v tak špatném stavu.
3.7Ah může být, však energie potřebná pro nabití je vždy vyšší, než co z akumulátoru můžeš dostat zase zpět. Článek se při nabíjení zahřívá, takže se část energie ztrácí ;)
Mrkni do návodu co ta regenerace přesně je. Už přesně nevím, co je podmínkou pro její zastavení. Myslím, že nabíječka provádí další a další cykly, dokud nepřestane růst naměřená kapacita akumulátoru. Navíc naprosto nechápu, proč ten program aplikuješ na nově zakoupené články.
Petr:
Stalo a dokonce u 12 článků naráz, takže jsem koupil novou nabíječku a ta se chovala stejně. Nakonec skončily články ve sběrném dvoře a já pořídil novou sadu a už se vše chová mravně na obou nabíječkách :-Q Jinak nové články s plnou kapacitou v refresh režimu se opravdu nabíjí skoro celý týden. Pokud bychom brali ideální stav, že nic se nepřemění na teplo, tak si spočítej jakým proudem nabíjíš, jakým vybíjíš a jakou kapacitu mají články a zjistíš minimální potřebnou dobu k nabití a vybití a tohle se děje několikrát
Pavka a babča: díky za odpověď. Nové články zakoupené v obchodě jsou mnohdy staré i několik měsíců či rok proto jsem zvolil refresh. Manuál? To kdybych věděl kde ho najít. Mě stačí vědět, že pavko má podobnou zkušenost. Měl jsem posléze s takovým článkem nabitým na vyšší kapacitu problém v blesku, zahlásil mi slabou baterii, ale když jsem tento jeden článek nahradil jiným, tak bylo vše v pořádku.
Tady máš odkaz na ten návod http://www2.produktinfo.conrad.com/datenblaetter/200000-224999/200109-an-01-cs-Nabijecka_IPC1L_sada_aku.pdf ;)
Do článku jsem přidal, jak řeším nabíjení mrtvých článků s touto nabíječkou.
Petr napsal:
A to něčemu vadí? Kapacitě těžko ;)
babča: Nevím jak funguje program refresh u této nabíječky, ale 2-3x nabít a plynule vybít nové baterie před samotným používáním (kdy se baterie povětšinou vybíjejí všelijak nerovnoměrně, záleží na spotřebiči) pomáhá k zajištění nejvyšší možné kapacity baterie. Nebo je to jinak?
S_lotr, dnes prostě stačí vzít článek a začít ho používat; o paměťový efekt se také nestarat. Úvodní formování (první 3 cykly) sice navýší kapacitu z 90% na 100% u daného kusu, ale záleží na těch 10% tolik? :-) pochybuju
Refresh funguje tak, že vybíjí a nabíjí akumulátor do té doby, než nepřestane zvyšovat svou kapacitu (je tam tolerance např. 10%, teď nevím)
Žádný paměťový efekt u běžného domácího používání NiCd a NiMh accu neexistuje! Bohužel z tisíckrát opakované hlouposti se stala všeobecně uznávaná „pravda“ prezentována i renomovanými výrobci nabíječů (asi marketing)
Stejné např. jak u kompaktních foťáků – čím více Mpx, tím lepší foťák. To dá přece rozum, že?:))) Kdo má zájem, může si pravdivé info o paměťovém efektu najít např. na stránkách NASA.
Klid prosímvás, někdo tady říkal opak? Při běžném nelaboratorním používání, u moderních NiMH obzvlásť, se druhého vybíjecího stupně pravděpodobně ani nedá dosáhnout, takže no stress.
prestala mi fungovat moznost prepinani proudu 200 500 700 mA vsude jsou jen vychozi hodnoty a nelze je zmenit :-(
Nabijeci proud lze zmenit jen pred zacatkem nabijeni, v prubehu je to docela omezene. Vyndejte vsechny clanky a vlozte libovolny pocet… Asi 10 sekund lze navolit 200/500/700mA, kdyz vlozite dva a pockate, ci vlozite dalsi, proud jiz nelze zvysit. Pokud vlozite treba dva a nastavite je na 500mA, dalsi vlozene clanky jdou nastavit na 200 a 500, nikdy ne vic nez proud nastaveny na prvnich vlozenych clancich.
Mozna kvuli lenosti programatoru, protoze by to vyzadovalo neco predelat ve firmwaru, mozna je to omezeni konstrukcni, to jsem uz nevypatral;)
Co rikas na tuhle nabijecku (VOLTCRAFT UFC-2S Rychlonabíječka s LCD vč. aku AA, 4ks) je lepsi nez Voltcraft IPC-1L???
http://interlink.tsbohemia.cz/voltcraft-ufc-2s-rychlonabijecka-s-lcd-vc-aku-aa-4ks_d127235.html
zapomel jsem jeste zminit tuhle-
http://interlink.tsbohemia.cz/voltcraft-ufc-5-lcd-rychlonabijecka-_d127232.html
Je lepsi nez Voltcraft IPC-1L???
Ne.
Co jsem napsat tyhle 2 nabijecky to myslis ze ani jedna z nich neni lepsi nez Voltcraft IPC-1L???Mohl bysto trochu vice rozepsat proc nejsou ?
To je problém se podívat na fotku?;)
Voltcraft UFC-5 a UFC-2S nemají displej srovnatelný s IPC-1L, takže už z principu nadstandardní funkce typu měření kapacity mít nebudou, netřeba se dívat na nic dalšího. UFC-2S má dokonce ruční přepínač (!) na volbu mezi 2/4 články = výsměch = nebrat. Čemukoliv co nabíjí jen po dvojicích se vyhýbat obloukem.
Co mě překvapuje je cena obou modelů, která není nijak lepší oproti IPC-1L.
Tak jsem zakoupil zminenou nabijecku a porad nemuzu docilit baterek at me ukaze SKUTECNOU HODNOTU mAh.Co mam zmackout at me to ukaze tu hodnotu baterie?Daval jsem test baterii a REFRESH a nakoncu me to napsalo full,ale zadne cislo me neukazalo kolik ma ve skutecnosti mAh.Mam suprove baterii ktere maji 4700AA ale ve skutecnosti budou jine,ale co mam namackat at me ukaze mAh???
Nevite ???:(
4700 mAh baterky, už zase? :( Už jsem se rezepisoval na heuréce kde byl podobný nešťastník (viz. Nabíjí i vysokokapacitní baterie AA 4700mAh?), ty na venek slušně vypadající baterky jsou horší čínské šunty. Tyto AA „4700mAh“ = skutečná kapacita 540 až 570mAh a bůhví jakou mají křivku vybíjení, takže tyto určitě nekupovat.
Vemte spíš tyto baterky, už se dají sehnat i v ČR: Nejlepší nabíjecí baterie?.
při určení modu „refresh“, popř. „discharge“ se po vybití začne samo od sebe nabíjet?
a
jak vysoká je při nabíjení spotřeba elektřiny? jeden diskutující píše že při „refresh“ to jede až několik dní, tak aby se při použití nabíjecích monočlánků vůbec akce ekonomicky vyplatila.
S nabíječkou zkouším pracovat ode dneška, ale přiznám se, ikdyž pominu ne zcela vypovídací schopnost displeje, tak mě dost zklamala. Při zkoušce zjištění hodnoty mAh mi u 4 rozdílných monočlánků ukazovala úplné nesmysly, při volbě módu „test“ tuto hodnotu nabíječka není schopna zobrazit u žádného z monočlánků (použity monočlánky enelop HR-3UTG, Varta 1400 mAh a philips 2600 mAh.
Všechny programy nabíječky logicky končí nabitými bateriemi. Discharge = nejdřív vybít, potom automaticky nabít na 100%. Refresh = vybíjet a nabíjet, dokud to má smysl. Co takto se podívat do návodu? Toto má být recenze, ne návod.
Volbou TEST spustíte nabíjení článku do 100%, samotné měření (=vybití do 0% a tím zjištění kapacity) a opětovné nabití do 100%, aby byl ready to use. Než je program hotov, nabíječka ukazuje — mAh (tři pomlčky), to znamená, že proces testování ještě trvá a teprv bude dokončen.
Při REFRESH módu a nejnižším nabíjecím proudu může nabíječka pracovat i několik dní, záleží na stavu článků. Spotřeby jsou přece zanedbatelné. Nebo snad počítáte, kolikrát si nabijete mobil?;)
O jakých nesmyslech je řeč, můžete bý konkrétnější?
Chtěl bych jenom doplnit, že kromě již existujících „odrůd“ této nabíječky (Voltcraft/Conrad/ FK Technic IPC-1L, Techno Line/ La Crosse BC-700) se nyní na trhu objevila nová verze označená jako i-Tec BACHR20. Tato nabíječka je už na první pohled velmi podobná všem svým „sestřičkám“, liší se od nich pouze otočným krytem nabíjených baterií, nabíječka by měla umět fungovat i jako externí napájecí zdroj a v balení je i kabel pro nabíjení z automobilové zásuvky. Mám jí objednanou, tak doufám že bude stejně kvalitní jako ta od Voltcraftu.
kf: Tak jaké jsou zkušenosti s BACH20? Sám léta používám plnou verzi ICP-1.
Defo: Nabíječku BACHR20 jsem tento týden konečně vyzkoušel a poprvé jsem v ním nabil 4 AA baterie Eneloop nejnovější generace. S nabíječkou jsem zatím naprosto spokojený a splnila má veškerá očekávání. Tato nabíječka od firmy I-Tec je myslím co do kvality a komfortu obsluhy plně srovnatelná s ostatními značkami a navíc má dalších několik bonusů: kryt bateriového prostoru (baterie nemohou v jakékoliv poloze nabíječky náhodně vypadnout), kabel pro nabíjení v autě a usb přípojku pro napájení externích zařízení (zatím jsem nevyzkoušel) a příznivou cenu (v současnosti cca o 200Kč levnější než konkurenti).
kf: Díky za odpověď. Nabíjením se zabývám posledních více jak 30 let a tyto nabíječky jsou konečně tím, co funguje jak má.
Defo
Dobrý den
Vybíral jsem nabíječku a nakonec zakoupil Voltcraft Charge Manager 420,podle parametrů by měla mít stejné vlastnosti jako IPC-1.Nevím ale jestli jsem udělal dobře.Mám k ní český návod ale přesto nejsem schopen zjistit který údaj nebo který program mi zjistí aktuální kapacitu článků.Pokud totiž zvolím program testování tak mi ukazuje u nových baterií neuvěřitelné hodnoty.Převážně nižší nežli odpovídají akumulátorům.Obvykle méně nežli 1000mAh.
Baterie mám Eneloop UTGA a Sanyo Ni-MH 2300 HR-3U.
dnes jsem koupil i-Tec BACHR20,zpracování vypadá dobře,líbí se mi konektor USB,oceňuji i jako nabíječku k mému android telefonu na cesty ,o celkové zkušenosti se podělím
Petr Štejnar: Je třeba provést celý cyklus nabít->vybít(->nabít : nesouvisí s měřením) a při závěrečném vybíjení malým proudem se čítačem času a aktuálního vybíjecího proudu určí přesná kapacita akumulátoru.
Ahoj, práve zháňam nabíjačku, a natrafil som na Tvoj blog. Táto nabíjačka vyzerá fakt dobre. Ale potreboval by som niečo univerzálnejšie, aj na nabíjanie iných akumulátorov, napr. 14,4 V LiIon k vŕtačke http://www.bosch-sk.sk/vyrobok/gsr-144-2-li-professional-B?cid=208 Štandardne dodávaná rýchlonabíjačka má prúd 2 A, čo je fajn keď potrebujem rýchlo dobiť počas dňa. Ale po robote by som rád nabil aku pomaly a kvalitne. Tie akumulátory majú myslím 4 konektory. Akú nabíjačku by si na to poradil? Ďakujem.
Peter
Ahoj, jsem začátečník, tak prosím o radu, budu za ni fakt vděčný. je nějaký rozdíl mezi Voltcraft IPC-1a FK Technics IPC-1? Jsem trochu zmaten i kvůli tomu, že ta FK se dá sehnat o něco laciněji. Díky.
Keram:
Funkční rozdíl je pouze mezi verzí IPC-1 a IPC-1L (ta má méně možností v nabíjecích a vybíjecích proudech). Jinak Voltcraft, FK – a ještě další označení na funkci nic nemění. Nemohu však posoudit, zda to vyrábí jiná továrna, lépe kvalifikovaní dělníci, atd. Je ale dost možné, že je to vše jedna výroba a pouze značka je na to měněna podle odběratele.
díky
Zakupil som i-tec BACHR20, urobila taku zaujimavu vec. Neviem ci to je v poriadku. Mam baterie Camelion 25000 Ni-MH. Navolil som Discharge nechal som to bezat cez noc. Rano pozeram a bezi proces Charge a 3.09 Ah!. Je to v poriadku? Dakujem.
Stačí se podívat do návodu. V diskuzi se to taky řešilo. V článku je tabulka… :-)
To co vidíte je akumulovaná energie. To jest to co pojme aku + tepelné ztráty. Obvykle to o ničem extra užitečném nevypovídá… Snad jen, že poškozené/jeté aku (u nich jsem vysoká čísla viděl) potřebují hodně energie do plného nabití, resp. je těžší je dobít na standardní napětí které nabíječka rozezná jako nabito, anebo je u nich těžší rozeznat delta-peak, a nabíječka tedy ukončí nabíjení později než by měla.
Zdravím. Tak jsem koupil nabíječku BACHR20, ale nejsem si úplně jistý, jestli funguje
správně. Dal jsem mód „Refresh“ a na nabíječce teď bliká střídavě nápis „Full“ a „000
mAh“ (+“Charge, Refresh“). V návodu o tomhle nic nepíšou. Netušíte, co to má být?
Resp. nesetkal se s tím už někdo z vás?
sceva: Dobrý den,
rád bych se zeptal, jestli nabíječka funguje i jako „Power bank“ – USB port když jsou nabité baterie.
Děkuji
Pavel
Tomáš: to by mělo značit že vaše akumulátory jsou kaput. Nabíječka je nabije, a při pokusu o vybíjení jim klesne napětí pod 1V nebo kolik tak rychle že neproběhne ani miliampér hodina (např. pokud se 100mA proudem vybíjí dvacet sekund, tak proběhne jen asi 0,5 mAh).
Díky Babčo za odpověď! Já to s těmi baterkami potom zkusil znovu a nakonec se asi po třech pokusech „chytly“… Byly to 2 staré Ni-Cd baterie (950mAh) a nakonec je nabíječka dokázala oživit na nějakých 933 a 917 mAh, což mě velmi mile překvapilo. Teď se snažím oživit o něco novější Ni-MH baterie – celkem mě překvapilo, jak drasticky ztratily kapacitu (původně kolem 2500 mAh, nyní v průměru tak 1500 mAh) – uvidíme, jak si s nimi nabíječka poradí, ale zatím to vypadá, že pro Ni-MH baterie funkce oživení nefunguje tak dobře jako pro Ni-Cd baterie :-/.
Co se týče funkce „powebank“, tak to potom zkusím, až dokončím oživování všech baterií (což ale ještě asi nějakou chvíli potrvá – režim oživování trvá skutečně několik dní)…
K tomu oživení, ještě bych nejásal.;) Do článku jsem dopsal odstavec, jak změřit kapacitu přesněji.
Díky Babčo, zkusím to.
K otázce Pavla, jak je to s funkcí PowerBank (u nabíječky BACHR20) – funguje jen v případě, kdy je nabíječka zapojená do sítě (nebo „zásuvky“ v autě). Ze samotných baterií (ať už jich je v nabíječce jakýkoli počet) „energii“ do USB portu neposílá. To by tuším měla umět nabíječka z LIDLu, kterou mívají občas v akci za cca 400 Kč (a která nabíjí i Li-Ion baterie do mobilů)…
Pěkný den,
chci si jen ověřit:
Opravdu má v kapitole „Jak změřit aktuální zbylou energii v akumulátoru bez prvotního nabití?“ být řeč o režimu TEST? Nemá se k tomu použít spíš režim REFRESH?
(Mám za to, že u režimu TEST se začíná nabíjením, kdežto REFRESH nejprve vybíjí. A navíc mám i pocit, že v předchozí verzi textu byla řeč o módu REFRESH.)
Děkuju za odpověď – a taky za výbornou recenzi, která mě zlákala ke koupi nabíječky, se kterou jsem dost spokojen!
Jasně že! Dík za opravu. Překopíroval jsem podobnou větu z jiného odstavce a název programu neupravil.:)
Potřebuji poradit. Má cenu se zabývat NiMh aku když jsou úplně bez napětí? Dal jsem je do normální nabíječky na tento typ a zahřívaly se, ukazovalo to nabíjení, ale po skončení nabíjení jsou baterie úplně prázdné.
Zdravím Vás, i díky Vašim článkům jsem koupila baterie Eneloop (na blistru je uvedeno HR-3UTGB-4BP, 1800 cyků, 1,2V) a nabíječku IPC-1L (Technoline BC-700). Baterie jsem nechala nabíjet na minimum, tedy 200mAH a po třech a půl hodinách nabíječka píše „full“ ale na displeji to ukazuje, že baterie byly nabity na pouhých necelých 700mAh… Kde může být závada? Když jsem jednu sadu zkusila prohnat režimem „refresh“, po víc 24 hodinách jsem se dostala na něco málo přes 1400mAh (dál už jsem na to neměla nervy a nabíječku vypnula). Za každou radu moc díky!!!
Dušan: nemá.
Erika: 1000x omílané téma ;) Jednak výchozí nabíjecí proud je 200mA (neplést s mAh), a těch 700mAh je energie kterou nabíječka spotřebovala pro dobití aku do plna. Tedy odpadní teplo + to co se uložilo do chemických vazeb. Nabíječka nemá naprosto páru na kolik mAh je článek nabit. To lze maximálně tak odhadovat podle aktuálního napětí akumulátoru s tím, že elektronika zná křivku vybíjení/nabíjení konkrétního akumulátoru předem a z dřívějška zná i maximální kapacitu. To se u tužkových NiMh nepoužívá, takovou chytrou elektroniku najdeme spíš u notebooků a mobilů kde se navíc používá jiný typ aku (li-ion). Verdikt: chyba není nikde. Pokud chcete změřit reálnou kapacitu eneloopky, tak viz článek. Ale u nových bych se tím neobtěžoval, eneloopky by měly být kvalitní všechny (pokud to není padělek… tedy pozor pokud nemáte z oficiální distribuce).
Díky za rychlou odpověď. Ale teď jsem z toho teda jelen *04* Samozřejmě, to nabíjení jsem napsala blbě, opravdu to bylo 200 mA. Ale další údaj na displeji (po přepínání) jsem myslela že je číslo, udávající na kolik je baterie nabitá…? Včera jsem jednu sadu dala do režimu Test a po ukončení to ukázalo 2.0 u jedné a u zbývajících třech přes 1900 mAh – což je de facto údaj udávaný výrobcem, tedy jsem myslela, že to ukazuje totéž při „obyčejném“ nabíjení.. Pokud ne, pak tedy poté, co nabíječka píše Full, mám věřit, že jsem +- na těch 2000 mAh, které udává výrobce? Omlouvám se za takové hloupé dotazy, ale jsem v tomhle totální amatér (ne nadarmo jsem mívala na gymplu z fyziky čtyřku :D
Erika: Zkusím to podat jinak.
Pokud se ukáže Full, máte jisté, že nabíječka nedokáže do článků dodat již více energie – každé další nabíjení by způsobovalo pouze zahřívání článků, neboť by se energie elektrická přeměňovala pouze na tepelnou (články by se zahřívaly).
Údaj o kapacitě článků (uvedený na článku) je „jmenovitá hodnota“, která se vždy liší od skutečné (ta je u nových článků často vyšší a jmenovitá hodnota by měla být garantována ještě po x cyklech). Časem se kapacita (tedy schpnost pojmout energii) snižuje. Pokud se sníží výrazně, je na zvážení, zda článek nezlikvidovat.
Jestliže Vám tedy jde pouze o to, abyste měla články nabité na maximum s tím, že se nebudou dalším nabíjením teplem ničit (přebíjet), není co řešit a stačí je vložit do nabíječky. Pokud nespěcháte, nemusíte ani nic nastavovat, budou se nabíjet proudem 200 mA, což jim svědčí nejlépe. Pokud spěcháte, nastavíte si větší nabíjecí proud.
Pokud však chcete znát jejich skutečnou (ne jmenovitou) kapacitu, musíte postupovat jinak.
A nejprve, k čemu je mi kapacita? Ta mě zajíma proto, že většinou se do spotřebičů vkládá nikoli jeden, ale více článků. A protože výdrž celého řetězce je dána nejslabším článkem (pro Vaši představu jako u článků řetězu – přetrhne se ten nejslabší, i kdyby ty ostatní byly jakkoli silné) – články jsou spojeny v zařízení seriově, aby se dosáhlo vyššího napětí než 1,2V. Při tomto zapojení se po vybití prvního (nejslabšího, tedy s nejnižší skutečnou kapacitou) článku stane to, že se z tohoto článku stane „spotřebič“ a ostatní články se do něj začnou vybíjet. Tím dojde k přepólování tohoto článku a k jeho postupnému zničení. Doporučuji nepátrat po důvodech a vzít to jako fakt.
V praxi je tedy vhodné – jednou za čas – si vybrat ze svých článků takové, které mají co nejpodobnější skutečnou kapacitu, a ty pak použít ve spojení do zařízení. K takovému výběru pak pomůže zmiňovaná funkce nabíječky. Ta nejprve zajistí, že každý článek bude vybit na předdefinovatelnou hodnotu (jako když máte nádobu a nevíte, kolik se do ní vejde – nejprve ji tedy vylejete, aby v ní nebyla ani kapka vody, a pak do ní lejete vodu a měříte, kolik se do ní vejde do chvíle, než začne přetékat; kdybyste vodu nevylila, tak to těžko zjistíte, pouze budete vědět, že je plná). Pak nabíječka začne nabíjet a měřit, kolik energie do článku nateklo do chvíle, než nabíjení vypne (pozná to podle toho, že další enegie se už neukládá, ale mění v teplo). Zopakuji tedy, že ke zjištění skutečné kapacity článku je potřebné, aby se nejprve vybil – v nabíječce na předdefinovatelnou hodnotu, která je pro článek bezpečná. Pak teprve se může nabíjet – opět na předdefinovatelnou hodnotu. Další udržovací nabíjení je tak malým proudem, že nedochází k zahřívání a článek je pouze „konzervován“.
Pokusil jsem se přizpůsobit výklad mysli ženy, proto se případným elektrotechnikům omlouvám za uvedená podobenství.
Defo, díky moc, teď už tomu rozumí i takový blbec jako já :-) Takže prostě dám do nabíječky, nechám nastavené na 200 mA a až to napíše Full, tak je to hotové :-) Ještě jednou díky.
Erika: Ještě takový dodatek. Přes veškeré dřívější odborné úvahy o tom, kdy se mají články správně nabíjet, dnes se zastává názor, že nejvhodnější je dobíjet články (a akumulátory obecně – zejména v mobilních telefonech) co nejdříve. Nejvíce škodí tzv. hluboké vybíjení (a opět nejvíce u akumulátorů v mobilech a obdobné technice). Takže, pokud to jde a příliš to uživatele neobtěžuje, dobíjíme (kvalitní nabíječkou) co nejčastěji. Životnost akumulátoru se tak maximálně prodlouží.
Defo: tím bych uživatele vůbec nezatěžoval, protože to je trochu zavádějící. Běžný franta stejně vůbec nerozlišuje typy akumulátorů, v 90% jen zachytí nějakou polopravdu z diskuzí, a svým chováním se pak jen stresuje nad úplnými zbytečnostmi a životnosti akumulátoru nijak nepřidá, ne-li naopak. U mobilů spíš platí: nabíjet jak se ti zlíbí. A u NiMH vlastně taky.
Když už, tak bych to formuloval:
Pokud mobil dlouhodobě nepoužíváte (týdny, měsíce), nenechávejte ho vybitý do mrtva, mějte ho zapojený v nabíječce.
babčovi:
Desítky let se tvrdilo, že u Ni Cd akumulátorů vlivem „paměťového efektu“ (který sice existuje ale za velmi obtížně i v laboratoři vytvořených podmínkách – natož pak při praktickém používání) ztrácí akumulátor svoji kapacitu.
Ve skutečnosti pravidelným vybíjením před novým nabitím, se docílilo dřívějšího ukončení životnosti akumulátoru.
Zajímavé bylo, že v době, kdy se zákonná záruka prodloužila na dva roky (a ta platí i přes některá tvrzení prodejců i u akumulátorů), najednou výrobci a prodejci přestali o tomto postupu psát (museli by akumulátory měnit v rámci záruky za nové. A upozorňuji, že to bylo v době rozšíření NiCd a NiMh baterií, nesouviselo to tedy s novými Li-ion, atd. technologiemi. U nich je hluboké vybíjení přímo devastační.
Mnoho starších uživatelů mobilů má ale zafixováno, že vybitý mobil opakovaně po chvíli zapínají, aby byl opravdu, ale opravdu vybitý.
Proto jsem napsal, že tam, kde to je to možné a neobtěžuje to (např. doma, v zaměstnání), je vhodné dobíjet (AA, AAA i jiné články a akumulátory) co nejčastěji.
No ale lithiové nemají rády být i plně nabité, proto říkám, je to zavádějící. A v mobilech, při vybíjení se telefon vypne o dost dříve než při úplném dnu, obvody si nechávají rezervu. Stresovat se nad tím aby byly aku co nejdelší dobu v rozmezí 50-60% nebo kolik je opravdu zbytečná starost.
Jaký má smysl tedy tímto vůbec běžné uživatele zatěžovat? Aby místo 4 let vydržel 4 roky a tři měsíce? ;) kdyby akumulátor stál desetitisíce tak možná, ale takto…
Pavel: Ne, nefunguje. Prave jsem to vyzkousel. Takze je to pouze jakoby redukce ze site nebo z autozasuvky na usb.
babčovi:
Předně, běžný uživatel se na nic neptá – takže ti, co se zde vyskytují, nejsou běžní uživatelé. Běžný uživatel baterku (akumulátor), který nesplňuje jeho očkávání vyhodí do nejbližší nádoby (v tom lepším případě směsného odpadu – o jiném ani neuvažuje či neví).
A k námitce týkající se litiových akumulátorů. Psal jsem v „zavádějícím“ příspěvku o AA a AAA, což evidentně uvedenou technologii vylučuje (jednalo se o NiCd a NiMh a exkurs k problematice tzv. „paměťových efektů“, která se stále ještě hloupě traduje).
A z mé zkušenosti u lion technologií (s ohledem na automatiku mobilních telefonů, která by „přebíjení“ měla pohlídat) plyne, že nejlepší je zapojit nabíječku k mobilu vždy, když je to možné a neobtěžuje to uživatele. Nestane se pak, že energie dojde v nejnevhodnější chvíli a nějaký negativní vliv na životnost akumulátoru takové jednání – dle mých zkušeností – nemá.
Ok. V posledním příspěvku píšeš výhradně o NiCd/NiMH (změnené téma), já ale stále reagoval na ten předchozí o nabíjení mobilních telefonů / Li-ion:
defo napsal:
Vlastně i souhlasím, nabíjet v každou volnou chvíli, elektronika už si poradí se zbytkem sama. Chci ale pro ostatní doplnit, že by se uživatel neměl příliš vázat na „procenta“, které zobrazuje zařízení jako stav baterie. Dnešní chytrá zařízení skrývají pravdu. 2%, 1%, 0% alespoň tedy v mobilních zařízeních nejsou ve skutečnosti stavy hlubokého vybití. A stavy 100% zase nutně neznamenají plné nabití. Máte například macbook? Je připojen k nabíječce, svítí zeleně/nabito a statusbar také ukazuje 100%? Pak to znamená, že skutečný stav nabití se pohybuje mezi 80% a 100% kapacity. Opět si elektronika jen chrání akumulátor kvůli prodloužení životnosti a uživatelovi lže, aby měl dobrý pocit. Skutečný stav není běžně v moderních chytrých zařízeních reportován, takže se shodneme. Nabíjet co nejčastěji, v míře, která neobtěžuje. A víc neřešit.
Ahoj, co říkáte na Charge Manager 410? Stojí za to? Zejména ve srovnání s IPC-1. Dík.
IPC-1 ma vuci IPC-1L jen vyssi nabijeci proudy a sadu nastavcov. Ja sam mam L verzi kupovanou pred 1,5 rokem za 750,- Kc. Kdyby jsem ji nemněl tak bych si dnes koupil CM 410 bez váhaní (tu v akci s bateriemi NiZn). A proc jsem ji nekoupil jiz tenkrat? Protoze jsem baterie NiZn neznal!! Ale kdyz se ohlednu kde vsade by se mi hodil typ NiZn, tak vela toho neni. Mozna za rok, kdyz detem koupim auto na dalkove, potom budu uvazovat jinak.:)
Ahoj, při funkci refresh se 4 vloženými AA se po nějakém čase zastavily hodnoty (spotrebovanych) mAh. U všech aku. A nabíjení a vybíjení stále pokračuje. Chci se zeptat zda se pri teto funkci refresh zobrazuje zjištěna kapacita aku jako u funkce test po každém cyklu nabyti a vybiti anebo se mi kousla nabíječka a zastavila se na hodnotách spotřebovanych mAh.
Zjednodušeného řečeno umí funkce refresh zjistit při cyklu nabyti a vybití kapacitu aku?
ahoj,
tak mě nepadlo jestli proceduru „Jak lépe změřit reálnou kapacitu a stav baterií?“ by nebylo lepší udělat následovně.
1. test baterie – až doběhne, zaznamenám si kapacitu.
2. baterii nechám týden ležet
4. discharege baterie – nechat doběhnout a zaznamenat si údaj mAh
zbylá kapacita by se měla rovna mAh z bodu 4 mínus naměřená hodnota z před týdne (z bodu 1)
Měli by to tak být, jestli tedy jsem správně pochopil z tabulky, že při discharge se v položce mAh zobrazí součet toho, co se vybije i nabije