Must-have produkt do každé domácnosti. Na rozdíl od běžných Tesco nabíječek nabíjí tak jak jsem si dlouho jenom představoval.

 • nabíjí každý článek zvlášť
 • umí změřit opravdové kapacity článků – zobrazí v mAh na displeji – super pro odhalení zničených, vadných či slabých baterií. Běžně se zapojují čtyři, šest, někdy i 10 akumulátorů do série, ale takový celek má kapacitu podle nejslabšího článku. Pokud třeba jen jedna z nich odchází do věčných lovišť, set baterií máte hned „vybitý“…bez této nabíječky jen velmi těžko identifikujete která z nich to je. – ideální pro zjištění, že levné „3000mAh“ baterie mají ve skutečnosti sotva něco nad třetinu udávané kapacity
 • funkce refresh, kdy postarší baterii ve třech cyklech kompletně vybije/nabije, oživil jsem tím několik článků, které už ztrácely kapacitu
 • výchozí nabíjecí proud je 200mA, což je nejšetrnější, v případě potřeby si můžete proud zvýšit na 500, či 700mA
 • jedná se o stolní verzi, napájecí adaptér je zvlášť – můžete ji tedy vyhradit stálé místo na některé poličce, kde nebude zavazet, a nechávat v ní články do té doby, než je budete potřebovat (po nabití jimi prochází udržovací proud, takže baterie jsou vždy maximálně nabité)
 • měla by mít ochranu proti přehřátí článků (tzn. proti jejich zničení či v extrémním případě i výbuchu)
 • nemá podsvětlení displeje (dá se dobastlit :-) )
 • prodává se pod několika názvy (asi klasický čínský výrobek ;)), viz štítky nad nadpisem
 • někdy nezareaguje na stisk tlačítka (musíte mačkat znovu)
 • můj kus nemá tak dobře čitelný displej, jak je vidět na fotkách různě po webu. Abych viděl kontrastně, musím mít hlavu přímo nad nabíječkou, nebo až za ní. Voltcraft mám v poličce, takže se na displej dívám „normálně“ ze předu.. ale dá se to přežít (přečíst)
 • pokud vložíte všechny články, které chcete nabít, naráz, můžete každému nastavit libovolný nabíjecí proud. Pokud však do nabíječky vložíte např. jen jeden článek, a další vložíte až později, nelze jim již nastavit vyšší nabíjecí proud než kterým se nabíjí ten první. Nevím čím je dáno toto chování, píší to i v návodě, takže to vypadá na konstrukční vlastnost, než chybu firmwaru. Každopádně kromě toho, že někdy je to omezující, zbytečně to uživatele mate. Osobně mi to tak nevadí, stejně vždy nabíjím na nejnižší/výchozí volbu 200mA.

Verdikt

90% Když vidím ty hnusy co se prodávají po obchodech, chce se mi brečet. Rok 2011 a pulty jsou pořád plné nabíječek s časovačem, které vůbec nehledí na to, jestli je článek nabitý? Děkuji, nechci. Toto je sice několik let starý výrobek, ale dobré není třeba měnit. NiMh baterie jsou technologicky také léta pořád to samé, takže IPC-1L budu doporučovat ještě dlouho.

Jaký je rozdíl mezi IPC-1 a IPC-1L?

L jako Light :-) K plné verzi se dodávají navíc 4 AA články, plastové redukce AA na větší C (Lady) a D (Mono) články a adaptér do auta. Light verze je však levnější, a podle mě také lepší volba. Nejlepší akumulátory dělá Sanyo, jiné nechci :-) U adaptéru do auta pozor, prý je konektor špatně dimenzovaný a při nabíjení velkými proudy v autě se konektor roztaví. Dražší verze by měla umět nabíjet ještě více než sedmi sty miliampéry, ale to už nevidím jako užitečné, akumulátorům to příliš neprospívá.

Nerozezná mrtvý článek?

jednoduchý nabíječ mrtvých aku na napětí, které bude rozeznáno nabíječkou

jednoduchý nabíječ mrtvých aku na napětí, které bude rozeznáno nabíječkou

Někomu se může stát, že nabíječka nerozezná, že byl vložen článek a nezapočne nabíjení. Po dlouhé době se mi to stalo také, když jsem odněkud vyhrabal rok ztracené totálně vybité baterie. Voltcraft normálně rozezná připojený článek tím, že se na slotu pro baterii objeví nějaké napětí. Běžně vybité akumulátory mají určité napětí, byť už nemohou dodat dostatečný proud na napájení čehokoliv. S mrtvými články to ale asi nedomysleli. Jako řešení jsem vzal pouzdro na tři AA baterie a upravil ho tak, aby šly vložit dvě baterie stejnými póly k sobě, tedy + k + a mínus k mínus. Do pouzdra jsem si vyhradil jeden nenabíjecí článek, ať ho v budoucnu nemusím hledat. Takže pokud narazím na mrtvý AA, nebo AAA akumulátor, který nabíječka nerozezná, vytáhnu toto pouzdro, na 20 sekund do něj vložím akumulátor a pak ho rychle přesunu do Voltcraftu… žádná věda :-).

Jak změřit kapacitu baterií?

Někteří nechápou co jim vlastně nabíječka zobrazuje. Všechny údaje, které nabíječka zobrazuje, tedy napětí (V), proud (mA), kapacita/energie (mAh) a čas, mají různý význam nejen v různých módech „nabíjení“, ale i během provádění programu. Pro zajímavost jsem vytáhnul tabulku přímo z návodu. Standardní postup, jak změřit kapacitu akumulátorů je následující. Vyjměte všechny aku, vložte všechny aku, tlačítkem CURRENT navolte požadovaný proud (např. 500mA), podržte na sekundu tlačítko MODE a stiskněte ho ještě 3x normálně, než na displeji nenavolíte TEST MODE. Pak čekejte, než nabíječka nezobrazí FULL. Stiskněte tlačítko pod akumulátorem, který hlásí Full, a mačkáním DISPLAY si postupně zobrazíte všechny údaje včetně naměřené kapacity v mAh.

Jak změřit aktuální zbylou energii v akumulátoru bez prvotního nabití?

Mód, který by očekával dříve nabité baterie a baterii pouze vybil a zobrazil energii, kterou se z ní podařilo dostat, bohužel nabíječka Voltraft nemá, avšak pokud se podíváme blíže na tabulku s významem zobrazených údajů (viz nadpis výše), lze námi chtěnou informaci zjistit takto:

 • Vyjměte všechny aku, vložte všechny aku, tlačítkem CURRENT navolte požadovaný proud (např. 500mA), podržte na sekundu tlačítko MODE a stiskněte ho ještě 2x normálně, než na displeji nenavolíte REFRESH MODE. Aku se začne ihned vybíjet.
 • Sledujte občas nabíječku, jakmile začne aku nabíjet, pomocí DISPLAY si zobrazte údaj v mAh a to je přesně co potřebujeme.

Velká nevýhoda: pokud zmeškáte první cyklus nabíjení, pak se k této informaci již nedostanene a pokus se nedá zopakovat jinak, než zase nabít a počkat dalších pár dnů.

Jak lépe změřit reálnou kapacitu a stav baterií?

U postarších aku bývá problém ten, že v TEST módu, tedy nabití a okamžité vybití, sice dokážou dodat celkem uspokojivý výsledek, jako např. 70% kapacity u 8 let starých aku, ale energii déle než pár hodin či dnů neudrží. Může se tedy stát, že nabíječkou otestujete 4 staré a nedávno „oživené“ tužkovky s uspokojivým výsledkem typu 70% původní kapacity, což vás ujistilo o jejich dobrém stavu, ale jakmile je odložíte nabité na poličku, tak se za dva dny nestačíte divit, že jsou zase úplně mrtvé. Jinak řečeno, programem TEST zjistíte, že aku může teoreticky dodat až např. 70% uváděné kapacity, avšak údaj nijak nevypovídá o tom, jestli energii udrží měsíce, nebo jen pár hodin. Dá se tedy nějak nabíječky zeptat, jestli by byl výsledek testu stejný, pokud bychom nechali aku pár dní ladem? Možná už tušíte. Je třeba požadované aku nabít, nechat je do dalšího dne (či týden) bokem na poličce, a jakmile si najdete volný čas, použijete postup „Jak změřit aktuální zbylou energii“, viz výše. Rozdíly ve výsledcích jsou markantní, doporučuji si alespoň jednou udělat čas a projít si všechna svá aku starší jak rok, možná budete překvapeni.

A jaké koupit baterky?

Za mě určitě eneloop. Mrkněte o článek vedle: Nejlepší nabíjecí baterie? Eneloop 3d. generace.