Studená katoda, malá „zářivka“ na 12V, nejen pro počítače.

  • univerzální použití – prosvětlení PC skříně,
    prostoru za monitorem či televizí, v autě… možností je plno
  • invertor je duální, trubice jsou libovolně odpojitelné
  • délka kabelu od trubice k invertoru 25cm
  • napájení je 12V/350mA z MOLEXu
    není problém předělat to např. na klasický adaptér do sítě
  • dlouhá životnost (dočetl jsem se, že i po 3 letech používání svítí jako nové)
  • Revoltec dodává dvě varianty, invertor s jednou, či dvěma trubicemi
    rozdíl je 30 Kč – nevyplatí se kupovat set s jednou trubicí, přestože chcete používat jen jednu. Při manipulaci ji můžete lehce poškodit, takto tedy máte ještě jednu záložní.
  • v několika barvách (bílá, červená, zelená, modrá, možná i další)

Vyzkoušel jsem invertor připojit na různá napětí, viz obrázek výše. Při 3 voltech již nesvítí katoda vůbec. Rozdíl mezi svítivostí na 9V a 12V je markantní, jenom to na obrázku není vidět. Poslední fotka je pořízena s jinou expozicí. Zkoušel jsem napětí zvýšit na 16V, a svítivost se už moc neměnila. Ještě pro zajímavost, provozní napětí samotné CCFL výbojky je 650V (víc se na štítku invertoru nedočteme).

Uvedené hodnoty v tabulce a celém článku se vztahují k 1 připojené trubici. Při připojení druhé je odběr prakticky přesně dvojnásobný, tedy při 12V asi 8,5W.

napětí spotřeba
12 V 350mA 4,2W
9 V 67mA 0,6W
7,5 V 53mA 0,4W
6,2V 37mA 0,23W
4,6V 27mA 0,1W
3V

Napájení z USB

Není možné. Jednak napětí je příliš nízké, ale hlavně USB konektor nedodá potřebnou šťávu (kdybychom třeba použili zbytečně složité řešení v podobně DC-DC měniče). Nevím proč někteří chcete trubici napájet zrovna z USB notebooku, když už osvětlení k notebooku, tak si Revoltec připojte k síťovému adaptéru.

Napájení ze síťové zásuvky

Stačí najít nějaký 12V síťový adaptér. Zkontrolujte, zda je na nálepce uvedeno DC (stejnosměrný proud), a udávaný maximální odběr alespoň 400mA (pro 1), či 800mA (2 trubice).

Pro hrátky a testování jsem ze šuplíku vyhrabal 4pin MOLEX vidlici a 5.5mm jack zásuvku (5.5mm = běžný napájecí konektor, měl ho i můj adaptér), a vyrobil si redukci pro připojení invertoru k adaptéru. Pokud tyto konektory po ruce nemáte, musíte se pustit do stříhání drátů :-) Pak stačí ustřihnut MOLEX zásuvku a konektor na adaptéru a ručně kabely propojit.

Ovšem pozor. Ještě je potřeba změřit, zda na výstupu adaptéru opravdu je 12V, mám tu jeden DC adaptér „12V/1000mA“, a na výstupu je 16V naprázdno (v záteži 14.5V) – to je moc! Zapojil jsem trubice na tento adaptér, svítily 10 minut, najednou jedna a hned na to druhá pohasla, hned na to zhasly úplně ​– invertor se mi málem podpálil. Typický smrad, když hoří elektronika a plast ​– transformátorek se normálně horkem sám vypájel z desky. Zde se potvrdily doporučení výrobců – provoz na nižší napětí klidně, na vyšší ani omylem.
Byl to můj risk, věděl jsem že zapojuji na 14.5V, ale že odejdou ještě než stačím vyzkoušet zda se mi do interiéru hodí, to jsem nečekal… :​-​) S dobrým chlazením – otevřená krabička, průvan či připevněný chladič ​– by intertor vyšší napětí zvládl, ale mnohem vhodnějším řešením je snížit napětí třeba zenerovou diodou.

Prodloužení drátů

Musíte prodloužit tu dvoulinku mezi konvertorem a molexem, potom ke snížení jasu nedochází.

Verdikt

100%
Nevidím v nich chybu.