Měl jsem vlastně na výběr ze dvou možností. Postavit sestavu na platformě Intel + nVidia ION2, nebo na konkurečním APU Zacate E-350 od AMD. První možnost není vůbec špatná, ale deska příliš hřeje a nedá se uchladit pasivně. Atomy jsou dále pověstné svou šnečí rychlostí v systému, a ke všemu stojí víc. Nakonec tu mám tak trochu omylem obě platformy, takže aspoň můžu srovnávat.
Skříň
Akasa CRYPTO, 24 x 22 x 7 cm, pevná, s dostatečným větráním, předními USB porty a včetně 80W zdroje za dobrou cenu (1700,-).
Místem se ve skříni, možná spíše velké krabičce, neplýtvá, a zároveň je v ní dostatek místa na 2,5″ disk a případný slim ventilátorek. Zpracování skřínky je super, přesto mi příliš nepasovaly distanční sloupky s otvory desky. Uchycení je ale pevné i se dvěma šroubky. Druhý zakoupený kus tento problém neměl.
Pasivní zdroj
Ze specifikací lze vyčíct, že Akasa nemá pasivní zdroj, což je pro obývák velké mínus, ale nakonec je to přesně naopak. Zdroj je řešen podobně jako známé PicoPSU. Ke skříni je přibalena přerostlá notebooková cihlička (80W 12V) a uvnitř skříně se pak úzká destička, která 12V konvertuje na zbývající napětí vyžadované deskou. Nakonec se ukázalo, že namontovaný 5cm ventilátorek v zadní části skříně je úplně zbytečný. Jediné co na destičce „zdroje“ hřeje jsou dvě tlumivky, ty jsou ale od ventilátorku tak daleko, že na ně stejně nemá vliv. Tímto se vyřešil problém s pořizováním ne zrovna levného picoPSU.
1. Platforma AMD Brazos (Zacate)
Původně jsem chtěl vzít desku Asus E35M1-I Deluxe, s AMD E-350. Mini-ITX deska za vysokých 3600,- ohromí svým mohutným chladičem. Deska byla představena už v lednu 2011, ale Asus nestačí vyrábět a ani po 5 měsících nebyla deska dostupná nikde v Evropě. Tak jsem vzal jedinou alternativu na stejné platformě, a to MSI E350IA-E45, byť má na malém chladiči ventilátorek (velký postrah). Alespoň to zachraňovala mnohem příznivější cena (2790,-).
MSI E350IA-E45, s AMD E-350, velikost mini-ITX (17x17cm)
Nakonec ventilátor není překážkou! Výchozí konfigurace je však hrozná. V BIOSu lze jeho otáčky snížit, ovšem jeho účinnost je velmi nízká, rozdíl mezi zapojeným (při snesitelných otáčkách = PWM 15%) a úplně odpojeným větráčkem je příliš malý, navíc i při 15% je větrák slyšet, takže se jeví lepší volbou ho prostě sundat. Při zavření skříně a plné zátěži však pasivní chlazení stále nestačí a teploty rostou nad kritické meze. Systém je sice stabilní i při 100°C, avšak na životnosti desky to nepřidává. Modrý plech na chladiči je naštěstí jen přilepen lepící páskou, s trochou síly ho lze odstranit a dostat se ke šroubkům, takže původní větráček lze jednoduše vyjmout a nahradit za vhodnější.
RAM
Stejné co jiným doporučuji do herního PC :D Ale když ono to od podzimu 2010 stojí tak málo…
Disk
Plotnový 2,5″ do obýváku nepřichází v úvahu. To už by bylo lepší mít XBMC na 2GB paměťové kartě a spouštět multimediální centrum z ní. To by však bylo plýtvání možnostmi této platformy, takže spíš to vypadá, že využiju přebytečného Kingston SSD V Series, kde bude nějaký plnohodnotný OS a XMBC jako program pro multimediální funkce.
AMD Zacate: výsledek
Case + PSU | 1700,- |
MB | 2790,- |
RAM | 479,- |
celkem | 4969,- |
+HDD, SSD nebo paměťovka |
Přehrávání HD videa
I bez akcelerace grafickou kartou přehrajete většinu 1080p videí (8Mbit bitrate v pohodě). My však chceme přehrát naprosto všechno, že..:-) Oblíbený Media Player Classic očividně není kompatibilní a videa neakceleruje. Plnohodnotnou náhradou je snad ještě lepší Splash player. V nastavení je třeba zkontrolovat, zda je akcelerace aktivní. V XBMC je akcelerace ve výchozím nastavení také vypnutá, je třeba povolit DXVA2 support v Nastavení – Video – Přehrávání. Samsung Oceanic Demo 40Mbit dává s přehledem. Přetáčení je instantní, bez trhání a artefaktů.
Teploty, spotřeba, rychlost
Spotřeba pod 20W je vynikající, teploty jsou velmi závislé na vybraném způsobu chlazení. Opět zde platí, že stačí velmi velmi mírný vánek, aby byla teplota o desítky stupňů nižší. Detailně k buildu na platformě od AMD jsem se rozepsal v druhé kapitole.
Odezva v systému – práce s okny, spouštění aplikací, vykreslování webových stránek – super. Práce je svižná a na nic se nečeká (opačná zkoušenost než s Atomy). Videa přehraje všechny a lépe jak ION2. Úplně pasivní chlazení však u této desky ještě není možné, jedině na čipy sehnat vetší chladič (rozestupy mezi otvory pro šroubky jsou 45mm), nebo snížit napětí na čipu. Já jsem odstranil původní větráček a na chladič bez dalšího upevňování položil 12cm slim Scythe při ~500 otáčkách – HTPC není slyšet ani ve 2 ráno :-)
2. Platforma Intel (Intel Atom + nVidia ION2)
Nějak se mě povedlo ukliknout v internetovém obchodě a koupil jsem i tuto desku. Podle ohlasů více hřeje, je dražší, Atomy jsou pomalé. Ano, Atom N230 byl na hranici snesitelnosti, zde osazený D525 se zdá být v pohodě. Chladič je o aspoň 10 stupňů studenější než u AMD desky, ale na pasiv to stejně nejspíš není. Paměti zde narvete pouze notebookové, DDR3 do SO-DIMM slotu. Asus deska je pověstná svou vybíravostí, zezačátku s ní byla málokterá RAM kompatibilní. Update BIOSu problémy vyřešil, takže by teď nebyl problém vzít třeba Kingstony KVR1333D3S9 za 493,-.
Case + PSU | 1700,- |
MB | 3500,- |
RAM | 493,- |
celkem | 5693,- |
Základní deska
ASUS’s AT5IONT-I, s dvoujádrovým Atomem D525 a ION2 grafikou, mini-ITX za 3400,-
Intel Atom + nVidia ION2: Výsledek
Přehrávání HD videa
Opět přehraje vše, ale našel jsem pár výjimek, které ne. Při přetáčení má problémy a obraz se rozpadá.
Teploty, spotřeba, rychlost
Při běžné práci nevidím velký rozdíl oproti AMD E-350, co se týče otevírání oken, vykreslování webových stránek, apod. Celkově hřeje méně, stačí mi na něj pasiv! Teploty jsou vysoké, ale ne kritické. Přesné teploty při jednotlivých úlohách, spotřebu a časy teprve změřím.
Verdikt
Atomová deska mě moc nezaujala, horší cena, méně výstupů, SO-DIMM paměti, rozpadající obraz při přetáčení… Osobně jsem pořídil už několik MSI desek a spokojenost.
vynikajici, postavim podle tebe, diky!
Zkušenosti – teploty, výkon, rychlost jsem popsal v druhém článku.
Jedinou chybkou je, že jsem nezprovoznil spánek, jen hibernaci. Buď je chyba v nějakém ovladači, ne100% kompatibilních RAM, nebo někde jinde, zatím nevím. Ještě tu mám na stole už měsíc konkurenční Intel platformu, i sestavenou, ale nestíhám tam hodit systém a testnout to :-)
Zdravím,
koukal jsem na to tvoje HTPC #1 a dost mě zaujalo. Zajímala by mě jedna maličkost a to, jestli se do té skříně Cruze vleze kromě SSD i slim mechanika. Z obrázku to vypadá, že nikoli.
Předem dík za případnou odpověď
Cruze? Je to Akasa Crypto. A slimka se tam vleze :) zepředu je na ní normálně záslepka.
Jenom já CD/DVD pár let úspěšně nemám na žádném pc včetně notebooku, takže vše kovové co tam uvnitř bylo jsem vymontoval, aby tam bylo co nejvíc místa.
Uvnitř je normálně kovový rámeček, do kterého se má mechanika našroubovat, a zespoda snad pevný disk. Rámeček se dá odstranit normálně šroubkama, eště že tak, jinak bych to vyrval klešťama, DVD fakt nemusím :-D
nazdar…. tiez ma zlosti ten hluk z ventilatora… aky ma presny rozmer? nechcem to este rozoberat pokial nenajdem vhodny ekvivalent.. a ani neviem na porovnanie aku to ma asi hlucnost v dB? a ani jeho maximalne otacky neviem…. chcem to porovnat s inym vetrakom :) pokial je to 40mm nasiel som nieco taketo : http://datacomp.sk/scythe-sy124010l-led-mini-kaze-4-cm-led-silent-fan_d61542.html . Skrinku mam Eurocase wt-02 so zdrojom Seasonic ss-300tfx 80+ . Diky za rychlu odpoved. *02*:)))
..myslis ze to bude mat mensi hluk?
inac je to slusny vykon za taku cenu :) mam to natrepane v skrinke eurocase wt-02, zdroj seasonic ss-300tfx (vobec ho nepocut iba ten vetrak :D ), mam tu 2x2GB ddr3 1333 Kingston, 3,5″ sata seagate 500gb (ani ten nieje velmi pocut).. iba ten vetrak ma zlosti. este raz Vdaka za radu
Originální ventilátorek má 40 x 40 x 10mm, ten co si vybral je vtip?:D 4cm ventilátor už z principu nemůže být tichý. Chladičem potřebuješ protlačit určité množství vzduchu, takže ti musí valit na několik tisíc otáček, 4cm do tichých PC vůbec nepatří…;)
Už jsem tu jednou doporučoval 12cm slim větrák od Scythe, konkrétně „Scythe KAZE-JYUNI Slim SL“, ten se točí na 800RPM, a pro tuto sestavu je možné dále snížit otáčky na nízkých ~500RPM, což při zavřené skříni nejde slyšet s SSD ani v noci = sen splňen. 8-)
12cm Scythe
Jinak škoda toho zdroje, je ten fan slyšet?
—
English:
MSI E350IA-E45 original fan dimensions: 40 x 40 x 10mm
vravim ze jedine co ma rozculuje je ten fan na doske :( zdroj je skvely.. fakt skoro ziaden hluk… ten povodny eurocase dost hucal..bol tam tusim ze 200w, ten som predal cez net za 15, seasonic ma stal 33e cize pohoda
Však tam dej jakejkoliv, třeba 7 centrimetrovej z nějakého nepoužívaného originálního CPU chladiče , ty bývají tenké…;) nebo pokud máš místo, tak naprosto cokoliv většího než 4 centimenty bude tišší. Navíc u větších fanů je prostor pro snižování otáček.
Toto jsem hledal roky!! Zrovna me vcera napadlo jestli uz situace neni lepsi a co nabizi na trhu a pak najdu toto!
Sam pouzivas oboje, nebo jakou platformu teda doporucujes? Dik moc.
Já si oblíbil právě AMD Brazos / Zacate. Pro HTPC jede všechno flawless už od začátku, narozdíl od Intelu, kde mě po pár dnech neustálé problémy s přehráváním přestaly bavit řešit… Podpora v Linuxu ale může být jiná, s tím jsem si nehrál.
A na té Atom desce mi velmi chybí Dual polarity LED. Indikace spánku blinkáním je hnus… (Možná ji jiná Atom deska má také, ale zatím o žádné nevím.)
Zrovna resim uplne stejny problem a vybiram co poridit. Nakonec jsem vybral skrin modecom feel 302 :) ale uvazuju o te tve desce, muj vyhlidly asus deluxe zdrazily svine.
Tyjo, by mě zajímalo proč sis vybral zrovna tudle.. snad ne kvůli 3,5 pozici na disk? :-O
snad nejlevnejsi case s DC/DC zdrojem a davat tam budu zrejme 2,5″ disk kvuli hlucnosti, nepochopil jsem, kam se do tve case dava disk a mechanika…
Tam kde je na obrazcich SSD tak tam je normalne suplik na DVD mechaniku (kus vytvarovanyho plechu) a SSD se montuje na ten suplik zespoda. DVD doma vubec nemam a nevedu uz par let, tak prvni vec co jsem vzdycky s touto skrinkou udelal je, ze jsem ten plech odmontoval. Disk tam mi vzdycky drzi na kupe dratu fajnove aj bez jakehokoliv upevneni sroubky a je tam vic mista:-)
Je mozne do tej skrinky namontovat 3.5 hdd? ja tam dost miesta?
Dik za odpoved
teoreticky by tam možná šel narvat, ale proč proboha 3,5″ do htpc? :-O
a když už tak na to jsou jiné skříně…
Dik za odpoved. Pre 3.5 som sa rozhodol pre kapacitu, mam zakupeny 2TB WD HDD, bohuzial 2.5 maju max 1 TB, a ja na tom HTPC chcem mat zjednotenu hudobnu a filmovu kolekciu (+foto a zalohy operacneho systemu z ineho pocitaca a laptopu) a na to potrebujem vela miesta. Inac velka vdaka za navod ako odhlucnit zakladnu dosku, ja som si kupil E350IA-E45 ale ma neprijemne prakvapil hluk z vetraku, tak som ho podla tvoho navodu dal dole a na heho miesto som zhora namontoval 8cm vetrak ktory velkostou je presne ako chladic a na nizsich otackach ho vobec nepocut, pricom mam pocit ze takto sa ta doska vetra este lepsie lebo pritok vzduchu je na cele telo chladica a nie len na malu cast ktoru pokrival 4 cm vetrak.
No já mám taky 2TB, ale v desktopu. Zálohovat do HTPC je trochu divné:-)
Pokud ho plánuješ mít zaplý skoro pořád, tzn. mít ho jako náhradu NAS, tak to pak joo…
Divím se, protože u HTPC jde především o hlučnost (resp. neslyšitelnost), zkus pohledat jestli neexistuje nějaká skříňka co má 5,25″ pozici, aspoň bych disk dal do tlumiče, když už (Scythe Himuro).
Btw. není lepší mít velký disk v tom tvým druhým počítači a z HTPC vše pouštět jen přes síť?
Zdar, měl bych 4 dotazy obecnější :-)
tyjo to je dotazů…:-Q
dík M.
jinak ti nic nebrání mít mechaniku třeba v jiném PC a přehrávat po síti. A pak už je jen krůček k tomu vše rovnou nahrát na pevné disky :-)
digitální zvuk z HDMI je pro receiver luxus. Popř. S/PDIF pro stereo stačí bohatě. Hardcore audiofilolům sice někdy digitální výstup z integrované zvukovky nestačí, a dokupují transport, ale to je úplně jiné téma… a taky cenová kategorie celé sestavy a náročnost ucha :) navíc tady jsme zaměřeni předpokládám na filmy. Pokud má tvůj receiver HDMI vstupy, využij HDMI. Tzn. HTPC–(HDMI)–receiver, receiver–(HDMI)–TV.
Jinak přes wifi – máš 802.11n notebook a wifi síť? Předpokladem je stabilní router s dobrou propustností, ne nějaký šunt za 4 stovky.
Ahoj, a díky za odpovědi.
ad 1) – jasně myslel jsem jestli to ta integrovaná fakt zvládné i do budoucna
ad 2) – mít mechaniku v jiném PC a přehrávat po síti? Nevím jak na to, resp. myslíš to tak že v HTPC vidí sdílenou mechaniku tj. přehraješ si to z ní?
ad 2b) – já to nechtěl komplikovat a mít tu mechaniku prostě v tom htpc, aby stačilo jednoduše otevřít šuplík a vrazit tam dvd. Bohužel všechny PC/notebookové mechaniky co jsem viděl byly hooodně hlučné. Tj. dotaz je: víte někdo o nějaké opravdu tiché – tak tiché jako mají DVD/BLU přehrávače?
ad 3) jasné díky
ad 4) jasné díky
Stejně jako síťový disk. Buď k tomu přistupuješ jako
\pocitacdiskpodslozka
, nebo máš v htpc tuto složku namapovanou přímo jako jednotku (třeba X: ).Jinak měl jsem v ruce externí notebookovou mechaniku do USB, bez přídavného napájecího adaptéru. A hlučná nijak nebyla. Možná také proto, že si provoz na vysoké otáčky z omezení standardu USB ani nemohla dovolit.
A ty tvé hlučné mechaniky – zkoušel si jim omezit otáčky? Nejvyšší rychlosti obvykle nejsou potřeba. + jde nastavit i čas vypínání motorku a podobné blbinky.
1) kdykoliv nebude integrovaná svým výkonem stačit, můžeš dokoupit PCI-E grafiku – ale až přijde ta doba tak celá deska bude tak do šrotu… nebo aspoň upgrade se nevyplatí
Ahoj,
mam dotaz ohledne HDMI. Posilas pres HDMI i zvuk?
Na drivejsich „atomovych“ chipsetech jsem mel docela problem premluvit ovladace aby posilaly zvuk i do HDMI.
Jinak, moc pekne napsano +1. :)
Stačí instalovat ovladače ze stránek výrobce a nebyl problém ani s atomy. Zatím jsem měl Atom N230 i tady tu D525 a zvuk vždycky v pohodě + bez potřeby něco nastavovat. Možná nějaká nekompatibilita s TV či receiverem? :-)
Ahoj,
počítačů už jsem pár sestavil, ale HTPC budu zkoušet prvně.
Na TN Trade jsem našel Akasu Crypto ve dvou provedeních:
AK-ITX03BK08EU a AK-ITX02BK08EU
a nějak mi uniká v čem je rozdíl. Můžeš mi říct, jakou verzi jsi použil?
Nerad bych šlápnul vedle s tím zdrojem – ten považuji za úžasnou vychytávku!!
Jinak stránky super!:D
PS:píšeš, že paměti doporučuješ i do herních pc, ale ty jsem tu nenašel. Píšeš o tom někde?
Přesné typové označení má tvar
AK-ITX__BK__EU
. V první části je dvojčíslí 02 (standardní balení), nebo 03 (balení s VESA držákem, asi o 150 Kč dražší). A ta druhá určuje 80W nebo 60W zdroj (08, nebo 06). Podle spotřeb, které jsem naměřil bude stačit bohatě i 60W zdroj, pravděpodobně bude menší, ale asi víc hřát.Paměti už nějakou dobu nemají na výkon prakticky vliv, rozdíly jsou v jednotkách procent. Typ máš napsaný u fotky HTPC tím malým písmem. :-) Ale musím to opravit, teď je tam typ s frekvencí 1600Mhz, a AMD Brazos podporuje max. 1333Mhz paměti. Není problém použít ani tyto 1600Mhz, jen potom nefunguje Sleep mode (počítač začne namísto probuzení ze spánku startovat znovu), dokud nenastavíš v EFI BIOSu napevno frekvenci 1333Mhz. Což není problém, ale než mě to vůbec napadlo ušlo pár měsíců:-)
Zdravím.
Osobně bych doporučil APU A10 5700, je pro HTPC ideální.
Jako software preferuji nPVR v kombinaci se SAFem, XBMC nemá tak kvalitní obrazový výstup a to zejména u prokládaného videa či lowbitrate videí.
Dobry den,
vas prispevok ma velmy zaujal lebo pouzivam XBMC a nie som spokojny s celkovou kvalitou video vystupu. Bol by som vam velmy vdacny keby ste mi zalslali na email nejaky popis jak to mate nastavene, staci par screenov s zakladnymy nastaveniamy alebo link na web kde je to popisane. Nasiel som jeden prehravac ktory dokaze video prevzorkovat, vola sa Splash PRO ale postrada funkcie media library:( co je pre mna dost dolezite.
Vopred dakujem.
andrejdw@ymail.com
Preboha naco zbytocne plytvat SSD diskom do HTPC ?
Pre HTPC je idealnym riesenim hybridny disk ako Seagate Momentus XT resp nove Seagate Laptop SSHD s kapacitou 1TB a 8GB SSD cache.
Disk sa tvari ako jeden celok, radic disku inteligentne nakopiruje do SSD cache subory operacneho systemu ku ktorym sa najcastejsie pristupuje. Vysledok je rovnako rychle bootovanie ako SSD, a zaroven velka kapacita pre media.
karol: imho, kdyz uz ma nekdo HTPC, tak ma vetsinou i NAS. Navic, cokoliv, co se toci vytvari zvuk rusi. Hlavne v noci. A ano, disk jde opravdu slyset.
Psyonic: Mam HTPC bez NASu. NAS na zalohovanie dat nepotrebujem – na to mi stacia 2 samostatne externe disky (offline) a Amazon S3. A len na streamovanie medii je NAS zbytocne draha zalezitost – to mozem rovno streamovat z mojho HTPC na hociktore zariadenie na sieti.
Neviem ci ty mas HTPC na sedacke, ale vrcanie disku nie je pocut uz meter od pocitacu. Ja som tam pridal este 40mm ventilator a aj ten pri normalnom pouzivani nie je vobec pocut.
Nechápu proč některým dělá takový problém pochopit, že vnímání hluku je jednak subjektivní, a druhak VELMI záleží na šumu okolí. Doma je 2.5″ disk v odhlučňovacím boxu velmi rušivý, to samé 3.5″ v odhlučňovacím boxu, vlastně tu je slyšet SSD, monitor i pasivní grafická karta. Kdežto 3.5″ disk bez silentboxu není v bytě ve městě naprosto slyšet ani z metru, a to ani když se člověk soustředí. Přitom tu mám zavřená okna a dveře a zdá se, že je tu naprostý klid. Není, jen to mozek nevnímá…
No ak ti to HTPC bezi 24/7, tak to nie je HTPC ale v prvom rade server :-)
Ja HTPC zapinam len ked chcem nieco pozerat – a vtedy by media ktore na tom pustam prehlusili aj plnohodnotny desktop s 5timi ventilatormi. Ten jeden 40mm ventilator co sa toci okolo 1000RPM nemam absolutne sancu pocut.
Ak by som to chcel mat zapnute 24/7, tak to urcite nepostavim na Atome, ale na nejakom quad-core ARMe ako je napr. Odroid. Okrem toho ze to nema ziadne mechanicke casti, spotrebuje to pri idle cca 1W – pricom HTPC zalozene na x86 procesoroch (ci uz Intel alebo AMD) zozerie minimalne 15-20W.
No server je hlavně něco co nabízí služby klientům, určitě se to nepozná podle délky běhu během dne. Já HTPC zapínám dle potřeby, 24/7 s disky mi běží homeserver kdesi ve sklepě.
ARM zařízení jsou aktuálně výhodné, přesně před rokem jsem tu chtěl dát článek HTPC pro rok 2012 (to by bylo Raspberry Pi – funkční CEC, provoz nonstop = blbuvzdornost, cena, ale slabší výkon. Nutnost mít share jinde je výhoda/nevýhoda případ od případu.), ale nezbyl na to čas. A teď je o něm po netu myslím napsáno dost :)
Pro rok 2013 bych šel zase do nějakého ARMu, ale Odroid určitě ne. Nemá gigabit. :-)
No ked nieco potrebujes mat zapnute 24/7, tak to potrebujes kvoli nejakym sluzbam, nie ? :)
Raspberry tiez nema gigabit, a oproti Odroid-U2 ma cca 1/10 vykonu (700MHz single core vs 1.7GHz quad-core), v idle zerie viac, a I/O absolutne nezvlada pracovat s vacsim objemom dat. Raspberry je joke. Odkedy mam Odroid-U2, Raspberry je odlozene v skrini – a caka na dalsi projekt :)
HTPC mam ale at5iont-i. Na ARMe mam len taky 24/7 mikroserver.
No třeba RPi mám zaplé furt kvůli jednoduchosti. Kdo se má starat o zapínání, vypínání, usínání, probouzení, když nemusí? Pokud něco žere a hučí, tak to je celkem nutnost, to jo. ARMové zařízení ale takový styl používání umožňují, to beru jako výhodu.
„Raspberry tiez nema gigabit“ – tyjo, spojuješ tu rok 2011, rok 2012 a aktuální rok dohromady :-) Na začátku roku 2011 nebyl žádný RPi, přicházelo AMD Zacate a vzbudilo to mezi HTPCčkáři veliké očekávání, že přijde něco co zvládne nejen video s přehledem ale má i slušný CPU, ke všemu má nízkou spotřebu a hlavně cenu. V červnu 2012 přišlo domů RPi. Jak vyšlo XBMC, tak tolik věcí co na něm jelo už out-of-the-box nemělo nic. Hlavně HDMI CEC – když mám x86 nettop tak jen USB CEC adaptér z anglie stál £37 ~= 1100,- Kč, to se s celofunkčním zařízením jako RPi z hlediska ceny nedalo vůbec porovnávat. Jiné ARM desky v té době existovaly, ale typicky až 10-násobně dražší a hlavně bez XBMC komunity. RPi je výkonově velmi omezené, ale s přehledem se nad tím dalo přimhouřit oko :-)
Dnes bych samozřejmě nepokupoval po RPi, ale ani Odroidu, chtělo by to něco s výkonem typu Odroid (pro minimální čekání při navigaci v menu, aby zvládal video na pozadí a menu na popředí bez výrazného zpomalení, a aby zvládal dekódovat kodeky, které neakceleruje GPU i pomocí CPU) a gigabitem (pro filmy s bitratem 40Mbit a výš). Je možné, že ten Odroid má na tom stomegabitu lepší propustnost, nezkoušels kolik přes LAN projde?
Aktuálně mám Zacate i RPi, ale jaksi není čas ani na jedno :)
EDIT: na netu někdo změřil 10.6MB/s (89Mbit) přes FTP, přes SMB to může být značně horší. Na RPi reálné rychlosti už nevím, ale je to nic moc.
z mojich logov vsftpd bolo maximum na odroide tych 10.75MB/s. Na Raspberry som mal myslim okolo 6MB/s, ale hlavne Raspberry zvyklo po chvili pri takychto rychlostiach zamrznut – prestal reagovat SSH a cez siet sa s nim ani nedalo spojit – na pingy odpovedal, ale TCP spojenie nehrozilo. A chybou OS to nebolo, skusal som rozne distra.
SMB bude vzdy tretinova, maximalne polovicna rychlost oproti FTP, pretoze je to absolutne neefektivny protokol na prenos dat.
Ten 100megabit urcite nebude obmedzujucim faktorom odroidu – skor absencia SATA radica a closed-source ovladace Mali.
No kdyby mi RPi zamrzalo tak bych to odložil do skříně taky :D Jinak samotné XBMC podle youtube videí jede na odroidu krásně. Chybějící SATA je klasika no. V mém případě ale třeba hraje roli spíš ten gigabit. Ještě nějaké tipy? V paměti me utkvěl tak asi CuBox či některé Android krabičky typu OUYA. Jen netuším ceny a možnosti, teď to zrovna nemám na pořadu dne ;) Snad na konci léta
XBMC bezalo vpohode aj na raspberry (Xbian).
Co bolo nepouzitelne boli pluginy. Operacie narocne na CPU (scraper pri importe a pod) tiez dost spomalili cely system. Youtube absolutne nehrozil.
Co sa tyka gigabitu, myslim ze vacsina ARM procakov neobsahuje priamo radic ethernetu, takze ten sa pripaja interne cez USB most. Tym padom je maximalna prenosova rychlost aj tak obmedzena prenosovou kapacitou USB – gigabit by teda nikdy nemal sancu dosiahnut.
Mal som kedysi Xtreamer (najhorsi nakup v mojom zivote) – ten mal sice akoze gigabit, ale prenosove rychlosti boli aj tak na urovni Raspberry – takze to bol len marketingovy bulsit.