Pokud chcete zatím jen vyzkoušet, jak dobře funguje samotné přehrávání:

 1. Otevřete XBMC, mrkněte do Systém – Video – Playback a zkontrolujte, zda je povolena Hardwarová akcelerace videa – DXVA2, nebo VDPAU (v Systém – Vzhled si případně změňte jazyk na češtinu)
 2. Máte XBMC na Windows, a animované prostředí není plynulé? Zkuste deaktivovat Nastavení – Systém – Videovýstup – Otevřít v okně přes celou obrazovku namísto pravého fullscreen režimu, anglicky je to Use a fullscreen window rather than true fullscreen. XBMC se pak bude spouštet v pravém fullscreen módu (tzn. jako hry), ne jen jako okno přes celou obrazovku. Obchází tím pomalého window managera ve Windows a výsledkem je vyšší videovýkon.
 3. Otevřete v hlavním menu položku Videa – Přidat soubory a vyhledejte vaši složku s filmy
 4. Po stisku OK se nabídne dialog s typem souborů, tak zatím nechte Žádný
 5. Složku lze nyní procházet přes Videa – Soubory – Vaše složka

Hlavní síla XBMC je však v práci s knihovnou fimů a seriálů.

 1. Nutností je mít filmy nejlépe v jedné složce s permanentním umístěním, a mít ve filmech nějaký systém a uklizeno.
  To znamená každý film ve své vlastní podsložce, nazvané stylem Název filmu (rok)
 2. Rozhodněte se, zda chcete načtené popisy k filmům anglicky, nebo v češtině. Angličtina obvykle funguje spolehlivěji, protože databáze filmů je obsáhlejší a doplňující informace kompletnější. Pokud se rozhodnete pro popisy v češtině, nejdřív si příslušný český scraper do XBMC přidejte. Pro ČSFD jsou dostupné dva, BBaron scraper a od IDDevelop.
 3. Otevřete v hlavním menu položku Videa – Přidat soubory a vyhledejte vaši složku s filmy
 4. Po stisku OK se nabídne dialog s typem souborů
  jako typ nastavte Filmy, zkontrolujte sloupeček Změnit stahovač (Change scraper), a nezapomeňte dole aktivovat, že je každý film umístěn ve vlastním adresáři.
 5. XBMC by mělo nyní složku prohledat a nalezené položky zařadit do vlastní knihovny – pod položkou Videa v hlavním menu se nyní objeví podmenu Filmy.

Nyní přidáme do XBMC seriály.

 1. Opět je nutné zavést jednotnou strukturu souborů, aby byly seriály korektně rozeznány. Ujistěte se, že každý seriál je ve vlastní podsložce, a v každé jsou podsložky s01, s02, s03… jako rozdělení po sériích. Samotné soubory musí obsahovat označení série a epizody, to znamená řetězec SxxEyy je součástí názvu (např. Black Books S02E01.avi).
 2. Popisů epizod v češtině lze docílit stáhnutím scraperu SerialZone od BBaron scraper.
 3. Otevřete v hlavním menu položku Videa – Přidat soubory a vyhledejte vaši složku se seriály
 4. Po stisku OK se nabídne dialog s typem souborů, jako typ nastavte Seriály a zkontrolujte zbylé volby
 5. XBMC by mělo nyní složku prohledat a nalezené položky zařadit do vlastní knihovny – pod položkou Videa v hlavním menu se nyní objeví podmenu Seriály.

Toto je první verze článku, pište do diskuze, informace budu průběžně doplňovat.