Ventilátory značky Noctua mají problémy s roztáčením na malé otáčky. Po dlouhém vymýšlení vám přínáším postup, jak tento problém vyřešit.

Jak to začalo

Dlouho jsem plánoval si postavit PC, které nebude slyšet. Vůbec slyšet. Trvalo mi to dva roky, než se mně podařilo vše vyladit.

Největším problémem bývá stále pevný disk. Ve většině případů se jedná o 7200 otáčkové hučáky, které jsou se svým hlučným seekem slyšet do vedlejšího pokoje při spuštené televizi (testováno). Mnohem lépe jsou na tom 5400 otáčkové modely v kombinaci s HDD tlumičem do 5,25″ pozice. Seek už nebije do uší, ale v noci je pořád zřetelný, což dále řeší cenově čím dál více přijatelné SSD disky. Při použití SSD na systém se sníží přístup na hlučný disk na minimum, a když už se na něj přistupuje, tak většinou sekvenčně, kdy hlavičky neskáčou jak divé.

Vyřešená otázka pevného disku mi umožnila se zaměřit na hluk pocházející z ventilátorů. Plánované vylepšení spočívalo ve výměně všech současných většinou 8cm větráků za nějaké lepší (a hlavně větší, ideálně rovnou 14cm, kterým stačí na stejný průtok vzduchu mnohem nižší otáčky).
Když už jsem ty ventilátory měnil, chtěl jsem to nejlepší, i za cenu případného polonesmyslného příplatku (za ticho se platí). Jasnou volbou byly dva 14cm Noctua NF-P14 FLX, jeden na zdroj+airflow skříně a druhý na CPU.

Noctua NF-P14

adaptér otáčky/min ekv. odpor
LNA (černý) 900 50 Ω
ULNA (modrý) 750 82 Ω
babčův 450 220 Ω

Noctua NF-P12 (pro srovnání)

adaptér otáčky/min ekv. odpor
LNA (černý) 1100 ? Ω
ULNA (modrý) 900 ? Ω

Noctuu P12 jsem měl jen chvíli, ještě před stavbou
startéru, takže uvádím jen údaje ze specifikace


Problém však nastal po jejich zapojení. Noctue sice mají ultimátní průtok vzduchu, ale mě šlo o hlučnost. Ano, Noctua dodává v balení předřadné odpory, tzv. LNA (Low Noise) a ULNA (Ultra Low Noise) adaptéry, ale ty sníží otáčky z plných 1200 ot/min na 900 ot/min (LNA), nebo na 750 ot/min. Možná jsem divnej, ale mě to nestačí. Připojil jsem si Noctuu na svůj regulátor napětí (LM317) a zjistil, že bych chtěl ventilátory provozovat asi na 400-450ot/min (ekvivalent 220 Ω).
Kde je háček? Noctua se na tak nízké napětí nerozběhne, začne sebou jen cukat a nic. Musí se nejdříve nastartovat alespoň s ULNA adaptérem (nebo roztočit rukou), a pak teprve napětí snížit.

Pokusy o řešení

Potřebujeme něco, co nám při zapnutí pustí do ventilátoru plný proud, aby se spolehlivě roztočil, a až pak ztlumí otáčky na minimum. Protože se nejedná o neřešitelnou situaci, hned jsem se pustil do bastlení nějakého jednoduchého obvůdku.

Noctua_starter_rev2.png

Jedná se o jednoduché zapojení tranzistoru. K bázovému odporu je sériově připojen i elektrolytický kondenzátor, který zajišťuje klíčovou funkci obvodu. Po připojení napětí začne kondenzátorem protékat proud, otevře se tranzistor a větrák se rozjede a valí na plnou šťávu. Jakmile se ale kondenzátor nabije (asi 4 sekundy), proud protékat přestane a tranzistor se zavře. Ventilátor je nadále napájen pouze přes 220Ω odpor, takže zpomalí na (konečně velmi) nízké otáčky.
Dioda v závěrném směru pak slouží pro vybití kondenzátoru po odpojení napájení.

Bohužel praxe byla jiná. Noctua se stejně rozjela jen někdy, většinou spíš ne. Asi ji vadilo proměnné napětí; obvod ve skutečnosti nedodává plnou šťávu po nějakou dobu, ale napětí začne od maxima určitou křivkou hned klesat. Pro prodloužení času, kdy je na výstupu startéru vyšší napětí, jsem několikanásobně zvýšil kapacitu kondenzátoru. Zdá se, že to pomohlo. Problém ale vznikl jinde – při rychlém odpojení a zapojení se nestačila tato kapacita přes diodu vybít. Zcela vybitý kondenzátor je pro správnou funkci nutný, jinak startovací napětí nezačíná od maxima.


Takové krásné zapojení – zapojení o pouhých 19 x 9 mm na univerzální desce patřilo mezi mé nejmenší – jsem musel pro nespolehlivost zahodit.

Funkční zapojení – Noctua na 5 voltech a 30mA!

Po několika nápadech a pokusech jsem skončil u 4. revize Noctua startéru, který již úspěšně funguje v mé skříni.

Využívá 555 ve funkci astabilního klopného obvodu. Výhody jsou zřejmé. 555 má na výstupu pouze logickou 0 (0V), nebo 1 (12V) – stabilní výstupní napětí je ideální pro spolehlivý rozjezd větráku. Při uvedených hodnotách je startovací čas asi 3,8 sekundy. Zapojení narozdíl od zapojení výše funguje i po krátkodobém odpojení a znovupřipojení napájení.
Pro efekt jsem přidal do zapojení LED diodu, další dioda připojená anodou k ventilátoru zabraňuje zastavení ventilátoru 12V napětím, které je na výstupu 555 po zmíněných 4 sekundách.


Modrý dvojodpor dole je předřadný odpor ventilátoru při babča’s ultra-low-noise módu. Pro ten jsem na desku přietoval patici, takže pro jeho výměnu jsem nepotřeboval stále vybalovat páječku. Z odhadovaných 180Ω jsem se postupně dostal až na konečných 220Ω.


Místo připojení k Molexu se dá pro napájení samozřejmě využít i větrákový 3pin na desce, získáte tím i možnost vyvést z větráku čidlo otáček. To už záleží na vás, jestli to potřebujete a jaký máte po ruce konektor.

Konečné zapojení ve skříni. Dioda svítí = ventilátor je zrovna v turbo módu (startování).
Po chvíli dioda zhasne a je ticho 8-)