[primitivní] Na požádání v diskuzi na CZC.cz jsem napsal jednoduchý návod na jednoduchoučký regulátor otáček ventilátoru v počítači. Regulátor lze vyrobit na tisíc způsobů. Tím nejjednodušším „regulátorem“ je prosté připojení předřadného odporu k větráku. Pokud nepotřebujete nastavovat otáčky velmi přesně, jen je potřebujete nějak přibližně a jednorázově ztlumit, postačí koupit odpory v řadě 120Ω, 150Ω, 180Ω, 200Ω, 220Ω a 240Ω, šmiknout červený, nebo černý přívodní drát a odpor zapojit s větrákem sériově.

Regulace otáček plynule potenciometrem se dá zařídit s pomocí tranzistoru.

Regulator_vetraku1+.png
Primitivní obvod, že ;) Na tranzistor se zde nekladou velké nároky, měl by ale zvládat proudy alespoň 500mA. Na tranzistor je potřeba připevnit malý chladič (stačí ten nejmenší), nebo ho ve skřini umístit tak, aby byl ofukován.
TO220 a TO126 pinouts.png

Regulátor lze napájet z Molexu, nebo z 3pinu (větrákového konektoru) na desce. V případě 3 pinu přerušíte černý drát (mínus), který z desky nově povede k součástkám regulátoru, a až pak z kolektoru tranzistoru do větráku. Červený drát (plus) připojíte jak k regulátoru, tak k větráku, a poslední bílý (monitoring otáček) povedete do větráku přímo (ten jde úplně mimo regulátor).
LM317.png

Pokud doma nenajdete žádný výkonový tranzistor, můžete využít univerzálního stabilizátoru LM317, který plní funkci také dobře. To byl zrovna můj případ a zapojení slouží víc než 3 roky spolehlivě; vzhledem k jednoduchosti zapojení se to dalo i očekávat;) Na stabilizátor je opět třeba pro jistotu připevnit malý chladič.

Pokročilejší regulátory mohou měnit otáčky ventilátoru v závislosti na teplotě komponenty. Takové jsem zatím ve svých skříních nepotřeboval, takže zde žádný nepublikuju. Ale pokud byste ho zde chtěli mít, napište si o něj do diskuze :) Zapojení s termistorem nebude o moc složitější.