Ani tak jsem nechtěl handsfree, jako spíš výstup do autorádia v maximální kvalitě a možnost nabíjení, bez zapojování kabelů z obou stran telefonu a bez hlášek o nepodporovaném zařízení. Podařilo se!Mé autorádio sice zvládá mp3, ale pouze z CD, a jelikož CD/DVD jsem zavrhl už před pár lety, tak si už nemám ani čím žádné vypálit. :-) Navíc už kvůli ovládání vidím iPhone/iPod Touch pro přehrávání hudby jako lepší alternativu… Možností, jak z něj dostat zvuk je několik:
- Bluetooth
- sluchátkový výstup
- linkový výstup (line-out) z dock konektoru
Využítí Bluetooth jsem hned zavrhl. S kvalitou je na tom bídně, nutnost spárování, a navíc moje autorádio ani Bluetooth nepodporuje. Musel bych ještě řešit nabíjení/napájení dalšího zařízení (BT přijímače), které by nejspíš někde trčelo, a kvůli ovládání bych ho nemohl umístit za autorádio.
Sluchátkový výstup je také nevhodný. Nedá se přes něho nabíjet, a připojovat neustále dva kabely je nesmysl. Také kvalita není ideální, pre-amp v iPhonu je podprůměrný.
Naopak vyrobit si audio výstup z dock konektoru, včetně nabíjení, navíc tak, aby iPhone rozpoznal příslušenstvní jako originální, bylo malou výzvou. :-)
Využil jsem znalostí při stavbě nabíječky pro iPhone, a přidal k nim nové zkušenosti se stavbou audio výstupu. Trik pro nabíjení jsem popisoval jinde, a co se týče výstupu audia, není to nakonec tak složité… jen na to přijít!
Potřebujeme
1× | 22kΩ, 47kΩ, 68kΩ |
2× | 33kΩ |
2× | 100nF kondíky |
1× | LF50CV + minichladič |
1× | fullpin dock prodlužka |
Příprava
Nejproblematičtější bylo vyřešit, jak připojit potřebných 10 drátků k iPhone konektoru. Měl jsem doma několik neoriginálních kabelů, které nebyly v plastu zalité, ale šly šroubovákem otevřít a dostat se k pinům konektoru. Bohužel v konektoru byly jen 4 plíšky, a já potřeboval 10. Rozebral jsem další konektor, piny vytáhl pinzetou, ale zjistil, že jsou svým tvarem nekompatibilní s předchozím konektorem..ach ta Čína :-D I třetí kabel jsem zničil zbytečně, tam sice byly vyvedeny všechny vývody, ale jsou tak prťavé, že ani já na ně nejsem cokoliv schopen napájet aniž bych zkratoval ty sousední.
Řešením je pořídit si z eBay dock prodlužku. Ale pozor, musí podporovat i audio. Většina je jen pro synchronizaci a nabíjení = v kabelu jsou pouze 4 drátky (USB). Tu s audiem někdy ji označují jako full pin (všechny vývody), ale to hned neznamená, že je v kabelu všech 30 drátků. Ve skutečnosti je jich jen 16. To však stačí na všechny typy použití konektoru (kromě FireWire, které Apple již delší dobu nepoužívá).
Dock prodlužku přecvakněte v libovolné délce (podle potřeby) a zbylý kabel se zásuvkou na konci nevyhazujte. Samici je potřeba rozebrat a odhalit vnitřek. Tak jedině poznáme, který drátek (jaká barva) přísluší kterému pinu konektoru. Přece nebudeme rozebíráním ničit vidlici, když nemusíme :-)
Zapojení
Vývod 21 spojený se zemí 68k odporem dává iPhonu najevo, že je připojen k docku, určenému pro iPhone. Jedna z dalších možných hodnot je 1k, tu Apple používal pro iPody ještě před příchodem iPhone. Zapojení se nijak nezměnilo, ale iPod dock nebývá nijak stíněný a tudíž také není odolný vůči interferencím např. při příchozím hovoru (známý zvuk „t-t-d, t-t-d, t-t-d, t-t-d“ v reprácích). Při použití 1kΩ iPhone neustále otravuje hláškou „Toto příslušenství není určeno pro iPhone“, ale jinak to funguje.
Pin 11 zajišťuje přepnutí výstupu zvuku na externí výstup (při nezapojení by hrála hudba z repráčku v telefonu).
Piny 16, 23, 25, 27 pak představují klasické USB 2.0 vývody, tady jsou všechny potřeba k nabíjení.
Obvod vypadá dost chaoticky, jedná se o experimentální osazení; přitom jsem vše jsem tlačil na plochu 9 x 21mm… S tímto perfektním návodem to už určitě zvládnete mnohem líp;) Tak, a teď už jen zaizolovat, vložit do krabičky a připojit. Nutností je ještě přidat vhodný chladič, zvlášť pokud budete obvod připojovat na 12V. Já ho budu mít na 6 Voltech (viz níže), takže příliš chladit nemusím a stačí mi nějaký miniaturní (to co je na fotce je šroubek :D zrovna jsem neměl žádný po ruce).
Teď už jen vložení do krabičky, chladič, dobrá izolace a upevnění drátků a instalace do auta může začít!
Komplikace při instalaci
Netýká se to našeho zapojení, ale kam jinam bych to napsal. Po vyjmutí autorádia z panelu mě čekalo jedno překvapení. Můj Kenwood KDC-MP6090R nemá audio vstup! Zepředu se žádný Jack 3.5mm nenachází, tak jsem čekal, že bude alespoň něco vzadu. Něco, do čeho by bylo připojené to staré, dlouhá léta nepoužívané handsfree k Nokii 3510… Předpoklad byl mylný, Nokiácké handsfree má někde hluboko vlastní zesilovač a ten je napojený na reproduktory přímo, navíc jen v režimu mono. Jediným konektorem na rádiu co zbýval byl jakýsi proprietární kulatý. Nakonec se jednalo o nestandardní DIN, 13-pinový. Výhra! Po dlouhém hledání jsem našel klíčovou informaci, popis jeho vývodů, takže nic nebránilo si vyrobit DIN-cinch redukci. A hle, po připojení v menu autorádia přibyla položka AUX IN. :))) V případě zájmu poskytnu zapojení.
UPDATE: No toto… ta redukce se dá dokonce koupit, i dnes, a to dokonce i u nás v ČR. Jenže za ni chcou 800,- Kč :-O Takže DIY je pořád jasnou volbou…
A teď ještě pořešit napájení. Nechtělo se mi rozebírat celý prostřední panel, abych se dostal k potřebným drátům (napájení z autobaterie). Mohl jsem se napojit na napájecí konektor autorádia, ale iPhone by se nenabíjel při vyplém zapalování. Tak mě napadlo využít Nokiáckého handsfree, které má výstupu napětí 6.2V …ideální. Nižší by už nestačilo, při vyšším bych musel stabilizátor osazovat větším chladičem. Takže jsem nabíjecí Nokia kabel někde v půli přerušil a napojil naši nabíječku na něj.
Výsledek
Ani jsem to nefotil, není moc co [[EDIT: do úvodu jsem vložil foto :-)]] – z pod autorádia vychází černý kablík vedoucí do držáku pro telefon, nic dalšího vidět není.To vše navíc bez nutnosti rozebírat auto, snad kromě vyjmutí autorádia, pokud to do toho počítáte. Externí mikrofon jsem nezapojoval, nemám ani vyzkoušeno jak se to chová (přepínání interní/externí), funguje dobře i ten interní. Hudební výstup je naprosto super, hlas autonavigace také :))) Hlasitost se ovládá pouze na autorádiu. Zvuk je dokonce lepší než při přehrávání CD!! Tady už je asi znát stáří autorádia, v návodu píšou že má 1bit D/A převodník… :D
Update #2
Objevil jsem krabičku od Kenwoodu stavěnou přímo pro iPod, fungující i s iPhony a iPadem. S iDevice komunikuje přes sériový protokol, přitom se rádiu jeví jako standardní externí CD changer. Díky obousměrné komunikaci je krabička schopná zobrazit název skladby na displeji autorádia a také přenést veškeré ovládání na panel rádia (Play/Pause/Prev/Next i procházení knihovny – ale to je spíš nepoužitelné). Doteď to bylo pro iPod ale nezajímavé zařízení kvůli ceně (>2200Kč) a pro iPhone navíc i kvůli hlášce přes celý displej že „Příslušentví připojeno“, kdy se hudební aplikace po připojení zablokovala a veškeré ovládání muselo být z prováděno pouze rádia, což se fakt nedá. Navíc krabička neumí iPhone ani iPad nabíjet.
iOS 6 ale otravnou obrazovku oficiálně odstranil, takže stačilo vyřešit problém s nabíjením a výsledkem je ultimátní připojení iPhonu k 11 let starému Kenwood rádiu 8-) Viz nový článek v angličtině Connect and charge iPhone/iPad with your old Kenwood headunit, doporučuju zkouknout.
Hmm co je nekvalitního na Bluetooth?
Něco podobného s handsfree od Nokie jsem také zkoušel, na výstupu ale nikdy nebylo žádné napětí, tak nechápu jak se ten mobil nabíjí..? Jinak pěkný článek, ještě by to chtělo doplnit fotku finální instalace *05*
Přes Bluetooth se nepřenáší hudba bezeztrátově, ale již jednou ztrátově komprimovaný zvuk (mp3) se ještě jednou komprimuje ztrátově (SBC) + v kombinaci s nevalnými kvalitami D/A převodníků ve vyzkoušených A2DP receiverech to ve výsledku hraje dost průměrně :-) Navíc neustálá potřeba spárování obou zařízení je na nic.
Wasper: ono to napětí na tom konektoru je, když se Nokia připojí, a není, když to měříš :D (=když Nokia je odpojená) Handsfree to pozná podle toho druhého, 2.5mm TRRS jacku, tam stačí zkratnout T a první R a hle, máme napětí:-Q
Bez chladiče v krabičce to bych se bál. Jinak super návod. (Ale na to nemám ;D )
Hohohoho poklona autorovi! *05*
Do toho půjdu taky, až bude čas. Jo ještě, GPSka (např. iGo Primo) je slyšet v reproduktorech také?
Ano hlasová navigace funguje 8-)
mike-biker: malý chladič tam mám, ale on se ten stabilizátor v mém případě stejně skoro nezahřívá, nemám ho připojený na 12V ale na ~6V. A iPhone žere asi 280mA.
haha ta fotka krabicky:D tolik dratu na tak male desticce RESPEKT
Taky se pouštím do leččeho, mám dotaz z podobného soudku. Existuje na 30 pin dockovacím konektoru pin, který by odpovídal mikrofonnímu kroužku 4 pólového TRRS jacku, který se například používá na drátových handsfree, kde zapojení od tipu je 1-line out, 2-line out, 3-GND, 4-mikrofon (nejblíž k tělu)?
Děkuji
Mikrofonní vstup jako na TRRS v docku není. Na pinu 5 a 6 je Right In a Left In, buď to bude fungovat samo o sobě, nebo bude podle jednoho zahraničního fóra nutné připojit pin 21 přibližně 100k odporem k zemi (tedy na pin 1), aby se tyto vstupy aktivovaly. Informací je poskrovnu, ale nějaké řešení existovat bude.
A pokud se vstupy jmenují Line-in, pravděpodobně to znamená, že mikrofon nepůjde zapojit přímo, signál z mikrofonu se bude muset nejdříve zesílit nějakým předzesilovačem na linkovou úroveň.
přesně tak. Vyrobil jsem si ten kabel a funguje to bezvadně, v reproduktorech se ani neozývá ten strašný zvuk „t-t-d, t-t-d, t-t-d, t-t-d“ je to bomba jen jsem to vylepšil tím že jsem tam dal pasivní chladič s malým ventilátorem. Napájím vše 12V a můžu jen doporučit. Nebát se toho. A hlavně bych chtěl poděkovat autorovi článku. :)
Díky! Článek mi trval víc jak půlrok, je dobré vědět že snaha nebyla zbytečná :)))
Tak mě teď napadlo, že bych se to dalo v pohodě použít i na iPad…jen použít výkonnější stabilizátor (2A). Škoda že mám zatím jen první generaci, taková mapa+GPS by na něm byla naprosto super!
Zdravim. Chtěl jsem se zeptat zdali by šlo sehnat schéma na zapojení aux-in pomocí konektoru na changer. Jedná se mě o to že modulátor stojí šílené peníze a tydy na webu jsem podle návodu sestavil ´´šílenost v krabičce´´ a nakonec jsem zjistil jako Vy že mě to nejde připojit k rádiu. Rádio mám Sony cdx-r6550.
Tímto jsem Vás chtěl poprosit o pomoc, pokud budete mít chvilku času.
Děkuji za pochopení s pozdravem Maděra
Ahoj,
podle pdfka se specifikacemi a možnostmi zapojení na straně 10 vidím normální dva cinche Bus audio in – ty nefungují?
Také si myslím, že i bluetooth varianta může byt řešení. Osobně jedu přes BELKIN Bluetooth Music Receiver.
http://www.belkin.com/uk/IWCatProductPage.process?Product_Id=508910
Zařízení není sice určeno pro instalaci do vozidla, ale po vyřešení stabilizovaného napájení 5V 180mA pro „modul“ je možné jej použít (kdekoliv). A není problém modul třeba i přenášet (pokud by se Vám chtělo), je malý a odpojení znamená – vyjmout dva jacky. Ani poté nemusím znovu párovat. Prostě si myslím, že použitá technologie A2DP dosahuje kvalitního přenosu a spolehlivého provozu.
Super článek! Už o tomhle přemýšlím dva roky :D Ale teď jsem konečně udělal řidičák, takže je to pro mě aktuální. Nepřemýšlel někdo o aktualizaci toho konektoru na lighting konektor, tedy hlavně autor? Díky :) *05*
Ahoj,
šlo by prosím nějaké schéma či podrobnější popis, zapojení DIN cinch redukce ?
Díky
Pokud bys nemohl sehnat ten devítipinový DIN tak já tu u sebe jeden mám.