Psal se rok 2004, jasným top modelem mezi mobily byla Nokia 6230. Telefon byl už celkem vyspělý, dal se připojit k počítači, zvládal přehrávat mp3, natáčet video a disponoval slotem na paměťovky. Připojit ho k počítači se tedy přímo nabízelo. Ale 1200 korun za kabel? To si raději vyrobím vlastní!

Na začátek popis vývodů Pop-Port konektoru, který kolem roku 2005 nebyl nikde k sehnání:

pin původní Pop-Port novější modely Popis
1 charger V in charger V in Vstupní napětí pro nabíjení V+
2 charger GND charger GND Zem pro nabíjení
3 ACI ACI Accessory Control Interface,
1kbit/s obousměrný sériový přenos,
stále neznámý, utajený proprietární protokol
4 V OUT V OUT Výstupní napětí z baterie telefonu
5 nepoužito USB Vbus kladný pól USB +5V
6 FBUS Rx USB Data+ Sériová data do telefonu (115 kbit/s)
USB Full Speed 12Mbit/s
7 FBUS Tx USB Data– Sériová data z telefonu (115 kbit/s)
USB Full Speed 12Mbit/s
8 DATA GND USB GND Zem pro data (USB zem)
9 X MIC – X MIC – Mikrofonní vstup (záporný pól)
10 X MIC + X MIC + Mikrofonní vstup (kladný pól)
11 HS EAR L – HS EAR L – Audio výstup levý
12 HS EAR L + HS EAR L + Audio výstup levý
13 HS EAR R – HS EAR R – Audio výstup pravý (pouze stereo)
14 HS EAR R + HS EAR R + Audio výstup pravý (pouze stereo)

Pin číslo 5 není obsazen u starších Nokií typu 3100, 3200, 3300, 5100, 6100, 6200, 6220, 6610, 7210, 7250, 7250i. U je u novějších telefonů využit pro připojení kladného pólu z USB. Mobil se ale z USB nenabíjí ani nenapájí, pouze pomocí něj detekuje připojený kabel.

Výroba USB kabelu

Schéma zapojení DKU-2S příchodem konektoru Pop-Port přišla také oficiální možnost propojení telefonu s počítačem (předtím to bylo jen u vybraných modelů typu 6210). No a abyste mohli takový telefon k počítači připojit, potřebujete samozřejmě příslušný kabel, který ale není standardní, a v balení se nedodává. Máte tedy na výběr ze tří možností: koupit originální kabel, koupit neoriginální kabel, nebo si kabel vyrobit. Na tu třetí možnost tu se zaměříme :-)

Pop-Port konektor lze sehnat v internetových obchodech za pár desítek korun. Můžete se setkat se dvěma typy. Plný 14-pinový, nebo 13-pinový, kterému chybí pin pro nabíjení. Pro výrobu kabelu není tento vývod potřebný, ale jestli se vám dostal do ruky 13-pinový konektor, dávejte pozor na číslování – začínáte na pinu č. 2.

Nejdříve si každý drátek pocínujte, zkrátíte tím dobu, kterou potřebujete na připájení na konektor. Při nadměrném zahřívání konektoru se plast roztaví a piny zkroutí. Nezapomeňte během konstrukce drátky provlíknout tím (jak to nazvat) děravým válečkem. Konektor je potřeba nějak upevnit, jinak na něj nic nenapájíte. Ideál by byl svěrák, ale postačí postavit konektor na okraj stolu a čímkoliv těžkým zatížit.

Zhotovený kabel bude fungovat úplně stejně jako originál, tzn. můžete ho použít s Nokia PC Suite, Oxygen Phone Manager, MobiMB a vším dalším softwarem. Samozřejmě za předpokladu, že je vše zapojeno správně… Proto před vyzkoušením sestrojeného kabelu vemte ještě mutlimetr a prověřte, jestli není někde chyba.

Pro Pop-Port existuje ještě kabel DKU-5 či CA-42. Ty jsou určeny pro starší typy Nokií, které neumí s USB portem počítače komunikovat přímo, mají jen sériový výstup, takže potřebují sériový převodník převaděč signálu… Obsahuje tedy ještě nějakou elektroniku, proto se v obchodech prodává za dráž.

Audio redukce: Pop-port na Jack 3.5mm

Protože si určitě nikdo nechce kupovat adaptér od Nokie za necelých 500 Kč, pokusil jsem se vyrobit tuto redukci sám a sepsat návod.

Co potřebujete:

  • Dioda 1N4148 (nebo jakákoliv jiná)
  • Pop-Port konektor

Sehnal jsem si další Pop-Port konektor, napájel diodu (klasická 1N4148) mezi piny 2 a 3, katodou k pinu 2. Dále jsem vyvedl vývody 11 až 14 do zásuvky jack 3.5mm, tak aby se dostal každý signál tam kam má (levý-levý, pravý-pravý). Problém však nastal u záporných pólů, u Jacku je jeden, u Nokie hned dva. Zkusil jsem je prostě spojit, a nebyl nikdy problém.

Při testech nastal problém. Rádio se spustí bez problému, také hraje jak má, do obou sluchátek. Nešumí, protože drátky připojené k audio výstupům tvoří anténu. V menu Volby je však položka s názvem Stereo výstup zašedlá. Po kliknutí na ni joystickem mobil vyflusne hlášku Musíte připojit stereo headset. Mobil při spuštěném rádiu hraje v režimu dual mono (levý kanál do obou sluchátek). Při zapnutí přehrávače hudby je to ještě horší, zvuk jde jen do levého sluchátka – takto je to nepoužitelný.

Tak mě to nedalo a otevřel jsem krabičku originálního handsfree, abych zjistil, jak to ty sluchátka „dělají“, že je mobil správně rozezná jako stereo. Čekal jsem, že se identifikuje jiným typem diody nebo odporem, ale ne, musí to být integrovaný obvod… 55A07A – co to je? Takže na domácí kutění zbývá jediné řešení, napojit jack zásuvku na tu destičku.

Výhody jsou jasné – toto funguje na 100%, nemusíte shánět žádný pop-port konektor a navíc oproti koupené redukci máte možnost přijímat hovory. Redukce od Nokie jaksi ani neobsahuje mikrofon, před každým hovorem tak musíte vytáhnout mobil z kapsy a sluchátka odpojit…

UPDATE: Ještě lepší je namáčknout Jack konektor přímo to toho sluchátkového modulu. Přidal jsem sem malou inspiraci, jak by to mohlo vypadat – viz poslední dvě fota v galerii po pár řádků výše).